• Menu
  • Menu

Kaple sv. Bartoloměje v Praze Hodkovičkách

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Kaple sv. Bartoloměje v Praze Hodkovičkách

Barokní kaple sv. Bartoloměje v Praze

Malé barokní kapličky jsem si všimla možná právě proto, že je jaro. Stojí u rušné silnice, která vede do Podolí a nestihla ještě zarůst vegetací. Kaplička sv. Bartoloměje (apoštola) se nachází u křižovatky cest do Modřan a Hodkoviček v Praze 4.  Původ kapličky sahá do 15. století. Byla u místního dvora, který patřil pražskému špitálu sv. Bartoloměje. Dnešní podoba kaple je barokní. Kaplička přečkala povodně v roce 1890 a 2002 a také vždy byla terčem vandalů.

kaple sv. Bartoloměje

Svátek sv. Bartoloměje

V roce 2000 byl pořízen zvon, sochu světce vyřezal ing. Jan Roda. Po roce 1989 je zde každý rok v srpnu v neděli na svátek sv. Bartoloměje poutní mše pořádaná modřanskou farností.

Sv. Bartoloměj, apoštol žil v 1. století. Narodil se v Káni Galilejské, apoštol Jan ho uvádí jménem Natanael. Bar-Tolmai je jméno po otci, které je překládáno jako „syn Tolajův“, zatímco Nnatnael znamená „Bůh dal“. Zemřel mučednickou smrtí – stažen z kůže. Je patronem řezníků, ševců, pekařů. Atribut koželužský nůž. Svátek sv. Bartoloměje je 24. srpna

kaple sv. Bartoloměje

Naproti kapličce je dům se soškou černého koně. Za první republiky zde byla zahradní restaurace, oblíbené místo výletů na kraj Prahy. Také zde býval malý rybníček, dnes je místo něho autobusová zastávka.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *