• Menu
  • Menu

Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Katedrála svatého Víta, Václava a Vojtěcha

Velká jižní věž katedrály sv. Víta

Sváteční procházka na Pražský hrad má vždy své kouzlo. Chrám svatého Víta pak patří k těm nejkrásnějším duchovním památkám v Praze. Davy turistů před katedrálou a právě probíhající mše nás postrčila až k místu, kde je vchod na jižní věž katedrály. Ač jsme pražáci dlouhá léta, nikdy jsme na věž nevystoupali.

jižní věž - chrám sv. Víta
jižní věž – chrám sv. Víta

Vyhlídka na jižní věži 

Neměli jsme vstupenku a v přízemí u pokladny ji nebylo možné zakoupit. Vstupenku jsme tedy zakoupili o pár metrů dále v informačním centru.Vstupné na věž je 150 Kč. Věž je otevřena:  v létě duben – říjen 10-18 hodin a v zimě v 10- 17 hodin.

Věž, je nejvyšší věží chrámu a vystoupáte sem po 287 točitých schodech. Schodiště je úzké a vede oběma směry, takže se vyhýbáte s těmi, kteří se vracejí dolů. Ochoz se nachází ve výšce 56 metrů. Trochu zafunění se ocitnete  nahoře a pokud máte štěstí jako my, že i v zakaboněnénm dni se objeví sluníčko, uvidíte krásnou Prahu i  její daleké okolí jako na dlani. Výhled je opravdu fantastický.

vyhlídka jižnívěž chrámu sv
vyhlídka jižnívěž chrámu sv

Vidíme Vltavu a  mosty, v čele s impozantním Karlovým mostem, Národní divadlo, Sv. Mikuláš, Petřínskou i Žižkovskou věž, pražské památky a panoramata z ptačí perspektivy. Věž je vysoká 96,6 metrů. Stavbu započal roku 1396 Petr Parléř, po jeho smrti  jeho synové. Když stoupáte nahoru nepřehlédnete velký zavěšený Zvon Zikmund, zdobený portréty Ferdinanda I. a Anny Jagelonské. Je to největší zvon v České republice, zvon z roku 1549 je z dílny Tomáše Jaroše z Brna. Na přelomu letošního  roku , kvůli technickým problémům , nezněly odsud údery ukončující starý  rok. Věž, která má současnou podobu, dostavěl architekt Bonifác Wohnut.

vyhlídka jižnívěž chrámu sv
vyhlídka jižnívěž chrámu sv

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.