• Menu
  • Menu

Korunovační klenoty

Korunovační klenoty – výstava Praha

Výstava probíhá od 10. května a bude ukončena tuto neděli 19. a nebude možné ji navštívit dříve, než zase za 5 let. Na výstavu se dostanete z Malostranské (metro či tramvaj) a dále nahoru po starých zámeckých schodech, pak je to hned na vlevo v Jižních zahradách. Také upozorňuju, že nikde nejsou žádné naváděcí cedule, až jedině přímo v zahradách.

fronta

Určitě doporučuji vzít si něco k pití a jídlo, protože čekání ve frontě je minimálně na 4 hodiny. V jižních zahradách je připraveno i malé občerstvení, nejdříve je zde zmrzlinový stánek (kopeček za 30kč) a pak trochu dál najdete stánek, kde si můžete koupit kafe, párek rohlíku, pití atd. V zahradách jsou i záchody, kdyby bylo potřeba 🙂 .

Jako další, je tady přednostní možnost pro vozíčkáře.

Na výstavu jsme šli v pátek a do zahrad jsem se dostali kolem 12:30. Ze začátku se zdálo, že se fronta vůbec nepohybuje, když jsme se potom po dvou hodinách posunuli o nějakých 30 metrů zdálo se že čekání bude nekonečné. Ale později to šlo trochu rychleji, takže zhruba za 3 a půl hodiny jsme se dostali před dveře do Vladislavského sálu. Museli jsme projít skrz bezpečnostní rám. Natěšení jsme vstoupili, aby nám úsměv zase spadl! Další fronta skrz celý Vladislavský sál a až na konci očekávané klenoty. Skrz Vladislavský sál to trvalo alespoň dalších 40 minut.

Nakonec jsme se dostali i k samotným klenotům, které jsou opravdu fascinující. I když mě bolely nohy jako čert, určitě to stálo za to.

A ještě něco k samotným klenotům:

Svatováclavská koruna s čepičkou

Pochází z let 1344-1344 , kdy pak ještě byla upravována v letech 1374-1378. Najdeme na ní 96 drahých kamenů, jako jsou: safíry, rubelit, spinely, akvamarín, rubíny, smaragdy. Safírový kamej s reliéfem Ukřižovaného vsazená do zlatého křížku.

Královské jablko

Pochází z let 1533 – 1534. Na něm je 8 safírů, 6 spinelů a 62 perel. Jsou to dvě polokoule spojené prstencem z drahých kamenů a završena zlatým křížem. Polokoule jsou zdobeny náměty ze starého zákona.

Královské žezlo

Také pochází z let 1533-1534. Do něj je zasazeno 5 spinelů, 4 safíry a 62 perel. Plocha žezla je pokrytá jemně cizelovaným dekorem s motivem vinných úponků. Hlavice ve tvaru květu se stvoly. Původní jablko a žezlo, které patřilo ke koruně se nachází ve Vídni.

Korunovační klenoty

Korunovační kříž

Pochází z 60. – 70. let 14. století. Najdeme na něm kameje, safíry, spinely, smaragdy, akvamarín, rubín, diamant, perly, křišťály.

Korunovační meč

Jeho čepel možná pochází už z doby sv. Václava v 10. století, hlavice a záštita ze 13. století, tkanina na jílci ze 14. století a překrytá další tkaninou v roce 1791. Meč i kříž patří do stále expozice Svatovítského pokladu.

klíště

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *