• Menu
  • Menu

Merkur na Petříně

Merkur na Petříně 

Když pžijdete pozdě.Tak jak dlouho  se chodí se džbánkem pro vodu ( až se ucho utrhne),  tak  přesně dlouho jsme se chystali na výstavu Merkuru na Petříně, až ta výstava skončila…

Sobotní den s vykukujícím , ale zrádným sluníčkem nás konečně vytáhly ven a tak volba padla na Petřín…spousty lidí , kvetoucí třešně , fronta před lanovkou, plné dětské hřiště, milenci, holky z longboardy, prostě pohoda…

Petřín – kvetoucí Petřín s panoramatem Prahy

Jaro na Petříně

Petřín je v této roční době prostě kvetoucí voňavá zahrada. Celé rodiny , výpravy cizinců a milých Japonců i obyčejní Pražané milují jaro a milují květen na Petříně…

Pes splývající ze žlutým kobercem pampelišek, rozkošné děti skotačící na rozkvetlé louce, matky a otcové soptící  při jízdě s roztodivnými kočáry se svými ratolestmi,  zpěv ptáků  přehlušený stoupající nebo právě klesající  lanovkou, lidé sedící  osamoceně nebo ve skupinách na louce , lidé s vínem  a jiným mokem  připíjející  si u stolků a do dáli hledících na překrásná panoramata Prahy…to je Petřín.

děti v rozkvetlých loukách na Petříně

Těšíme se na stavbu Petřínské rozhledny z oblíbených součástek stavebnice Merkur…každý může přiložit ruku k dílu, k vidění budou další úžasné stavby z této stavebnice . Výstava Merkur na Petříně trvá již déle než měsíc…přicházíme k Petřínské rozhledně a jako vždy o víkendu před rozhlednou se vine had návštěvníků…to nás tedy moc neláká , Merkur nikde, ani zmínka…až doma si přečtu, že výstava  trvá až do 30. 3. 2014 .  

panorama Prahy

Výstava Merkur na Petříně

„Fenomény Merkuru a Petřína se pozoruhodně prolínají všemi věkovými generacemi. Byla bych ráda, aby na výstavu přišlo co nejvíce dětí, protože stavebnice zlepšuje jejich motoriku,“ uvedla ředitelka MHMP Zuzana Strnadová.

Výstava nabízí návštěvníkům možnost vžít se do role konstruktérů průkopnických staveb technického „století páry“, nebo se vrátit do dětských let. Zájemci si mohou prohlédnout modely Petřínské rozhledny, Eiffelovy věže, Kozlovského kopce, Granátníku, Čestic, Čermákova vrchu nebo současné rozhledny Strážný vrch. Možnosti Merkuru potvrzuje skupina modelů vytvořených Milanem Mrázem. Tento nadšený vyznavač kovové stavebnice vytvořil za svůj život mnoho set přesných modelů dopravních prostředků, z nichž část je možné vidět na výstavě.

Autory výstavy jsou Tomáš Dvořák a Jiří Mládek. Pro Mládka se setkání se stavebnicí Merkur stalo osudovou záležitostí, stavbám objektů z Merkuru se věnuje od poloviny 70. let, intenzivněji pak po odchodu do invalidního důchodu roku 1990. Svá díla vystavoval ve 42 výstavních prostorách v celé České republice a některé z jeho modelů jsou nastálo umístěny v Muzeu stavebnice Merkur v Polici nad Metují.

Každý návštěvník bude mít možnost postavit si vlastní model v hernách, kde budou k dispozici díly stavebnice, nebo se zúčastnit fotografické soutěže… /pražský deník/

Merkur je opravdu fenomén a tak určitě výstavou  a celou  atmosférou stavby věží získala tato unikátní stavebnice další a nové obdivovatele!

MUZEUM MERKUR, Nové Město nad Metují

 

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

komentářů