• Menu
  • Menu

Máj Národní v Praze

MÁJ

V plánu to nebylo, ale zvědavost je silnější než já a když už jdu okolo, tak nahlédnu do nově otevřeného /zrekonstruovaného/ obchodního domu Máj. Máj Národní byl otevřen pro návštěvníky po dvou letech 24.června 2024. Nově otevřený obchodní dům Maj se může pochlubit nejen širokou nabídkou služeb a zboží, ale také zajímavou architekturou a uměleckými instalacemi.

Máj Národní Praha

Budova je navržena v moderním architektonickém stylu, který kombinuje estetiku a funkčnost. Při stavbě byly použity ekologické materiály a technologie, které snižují energetickou náročnost budovy. Velké prosklené plochy zajišťují dostatek přirozeného světla a vytvářejí pocit otevřenosti a prostornosti. Moderní a čistý design interiéru s důrazem na komfort návštěvníků. Prostorné chodby, pohodlné odpočinkové zóny a snadná orientace.

Máj Národní Praha

Velkolepé centrální atrium s impozantním designem, kde se konají různé akce a představení. Interiér zahrnuje zelené stěny a vnitřní zahrady, které přispívají k příjemnému a uklidňujícímu prostředí. Dále jsou zde k dispozici prostory, které mohou být přizpůsobeny různým účelům, jako jsou workshopy, prezentace nebo komunitní akce.

Máj Národní Praha

Kulturní památka České republiky

Stavba je jedním z nejvýznamnějších zástupců české architektury 70. let 20. století . Máj se zákazníkům otevřel 21. dubna 1975. Najdete jej  na křižovatce ulic Spálená a Národní. Z architektonického hlediska jde o stavbu pozdně funkcionalistickou s prvky brutalismu a high-tech architektury architektů z ateliéru SIAL /architekti John Eisler, Miroslav Masák a Martin Rajniš/. Budova byla vybudována jako obchodní dům v letech  1972-1975 pod názvem 02. Krátce po dokončení byla přejmenována na Máj, když pod tímto označením byla známá až do pádu komunistického režimu. Po roce 1992 došlo k dalšímu přejmenování na Kmart podle amerického řetězce, který jej vlastnil. V roce 1996 se vlastníkem a provozovatelem stala společnost Tesco, která obchodní dům provozovala pod svou značkou. Po rekonstrukci interiérů a zavedení nové koncepce firmy změnila společnost Tesco v září 2009 značku na My. V roce 2019 dům získala společnost ze skupiny AMADEUS Real Estate. V letech 2023 až 2024 byla budova zásadně zrekonstruována, od znovuotevření je využívána pod názvem Máj Národní jako obchodní centrum, zábavní prostor a výstavní prostor. Od roku 2007 je dům chráněn jako Kulturní památka České republiky .

Motýli a stíhačky Spitfire na fasádě

Dvě  pohyblivé několikametrové skulptury složené z trupů stíhaček Spitfire a motýlích křídel  jsou zavěšeny na budově Máje, od sochaře Davida Černého. Národní památkový ústav (NPÚ) s návrhem nesouhlasil. Konečné rozhodnutí ale bylo na odboru památkové péče Magistrátu hlavního města Prahy, který návrh investora schválil.

Máj Národní Praha

Otevírací doba:

Po  –  Ne: 6:30 – 00:00

 

Shopping Station Q

Máj Národní Praha

uadrio

Quadrio je skupina multifunkčních budov v centru Prahy ve Spálené ulici, nad stanicí metra Národní třída. Jeho název odkazuje na tvar budovy a také čtyři funkce, jež komplex plní: obchod, práce, bydlení a volný čas. Skládá se tedy obchodního centra OC Quadrio, bytů a kanceláří.

 

Hlava Franze Kafky je venkovní mechanická socha od výtvarníka Davida Černého vyobrazující českého německy píšícího spisovatele Franze Kafku. Busta se nachází na piazettě před obchodním centrem Quadrio v Praze poblíž Národní třídy a u stejnojmenné stanice metra

Hlava Franze Kafky od Davida  Černého

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *