• Menu
  • Menu

Mont-St-Michel – Pyramida moří – UNESCO

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Francie » Mont-St-Michel – Pyramida moří – UNESCO

Legenda  o biskupu z Avranches říká, že r. 708 se mu opakovaně ve snech zjevoval archanděl Gabriel a vyzýval ho ke stavbě  kaple na vršku Tembe (St.MIchel).

Roku 1017 se na původním kostele z 10.století na nejvyšším bodu ostrova začal stavět románský kostel, nyní kaple Notre-Dame-sous Terre La Merrveille (Zázrak), klášter vytvořený ve třech rovinách byl přičleněn k severní straně kostela  v raném 13.století. Tři roviny opatství odráží mocenskou hierarchii. Miniši žili na nejvyšším podlaží,v uzavřeném světě kostela, kláštera a refektáře. Opat bavil své urozené hosty v prostředním patře.Vojáci a poutníci , podle společenského žebříčku považováni za méně významné, byli přijímáni na nejnižším podlaží. LA Merveille je skvostem gotiky – třípodlažní klášterní komplex byl postaven za pouhých 16.let.

Mont-St-Michel

Stávající budovy se zde nacházely v době, kdy opatství sloužilo jako benediktínský klášter a 73 let po Velké francouzské revoluci jako žalář pro politické vězně.

Benediktinští mniši – dnes žije v opatství malá komunita mnichů, pokračující v náboženských tradicíc, jež zavedli benediktini roku 966.

Mont-St-Michel

Kostel : – z románské lodi se dochovaly výklenky, tři byly strženy roku 1776, aby uvolnily místo Západní tersa..

Refektář – dlouhá úzká místnost , zalitá světlem z vysokých oken, sloužila mnichům jako jídelna

Rytířský sál – žebrová klenba a krásně zdobená hlavice sloupů jsou typicky gotické

Křížová chodba – s elegantními vápencovými sloupy ,nádherná ukázka anglo-normanského umění 13. století

Krypta sv.Martina – paple z 11 .století s valenou klenbou, jež si zachovala strohý styl původního románského opatství

14 metrů – tak to je největší rozdíl mořské hladiny mezi odlivem a přílivem v Evropě , kterým se může St. Michel pochlubit . V době odlivu ustoupí moře až o 14 km. Rychlost přílivu je až 15 km za hodinu. Žulový, asi osmdesát metrů vysoký ostrov, spojený  s pevninou náspem  je od roku 1979 společně se zálivem zapsán na seznamu UNESCO. Ve středověku zde bylo slavné poutní místo.

 Mont Saint Michel leží  v mořské zátoce na hranicích Bretagne a Normandie  , vzdálený 2 km od pevniny s kterou je spojen uměle vytvořeným náspem se silnicí.

Kdo sem přijíždí individuálně a třeba i na delší dobu , může bydlet v některém z hotelů přímo v komplexu.V noci se komplex zahalí do tmy a tak je dobré mít s sebou i svítilnu. My jsme St.Michel navštívili navečer a tak i množství turistů bylo , asi  na rozdíl proti sezóně, přijatelné. Ochutnali jsme  také báječnou palačinku s nutelou. Dost jsme byli fascinování turisty, kteří v chladu se pod námi brodili vodou a pozorovali  monumentální stavbu zespoda. Vypadali z té výšky jako mravenečci.

Návštěva Mont Saint Michel byla jedním slovem – úžasná!

 Mont Saint Michel leží ve Francii, oblast Normandie, asi 1350 km od Prahy. Můžete sem přijet individuálně nebo s cestovní kanceláří.

otevřeno : září – duben – 9.30 – 18 hodin , květen – srpen – 9 – 19 hodin,vstupné : 1 osoba – 4,5 EUR, 2 osoby – 6 Euro , skupina – sleva

klíště

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *