• Menu
  • Menu
Monti Nebrodi

Monti Nebrodi

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » Monti Nebrodi

Sicílie je ostrovem mnoha tváří. Milovníci umění a historických památek budou nadšeni z všudypřítomných archeologických nalezišť, stejně tak jako sportovní nadšenci si svou dovolenou užijí v neobydlených částech sicilských pohoří. Jedním z těchto pohoří jsou i Monti Nebrodi (pohoří Nebrodi), které se nachází v severovýchodní části ostrova.

Monti Nebrodi dostalo svůj název podle řeckého slova nebros- srnec. Ti se v minulosti údajně v hojném počtu proháněli po místních hlubokých lesích. Jenže pak přišel člověk a většinu těchto zvířat vyhubil. Nyní v lesích srnce potkáte spíše výjimečně, stejně tak i obyvatele Sicílie, kteří se stále častěji stěhují spíše do velkých měst na pobřeží ostrova. Pohoří Nebrodi je tak ideálním místem pro lidi, kteří se nebojí místní kopce, skalní vrcholy a náhorní pastviny prozkoumávat bez přítomnosti ostatních turistů. K jedné z mála turistických atrakcí v této oblasti patří i projížďky na ponících, které ocení nejen děti.

Monti Nebrodi
Monti Nebrodi

Pohoří je samozřejmě vyhlášeno přírodní rezervací. Kromě krásných scenérií tu můžete obdivovat prastaré lesy a rozsáhlé bukové háje, ve kterých žije až 150 druhů ptáků. Jedná se převážně o dravce. Častými obyvateli jsou zde supi bělohlaví nebo supi mrchožraví. Dokonce tu můžete potkat i původní druh koně- sanfratellano.

Pokud na jednodenní či vícedenní výlet nenajdete ve svém itineráři čas, můžete si obrázek o kráse místní krajiny udělat alespoň během projížďky. Pohořím totiž vede hned několik významných cest, které spojují severní s východním pobřežím ostrova.

Jedna z cest vede z turisticky významného městečka Cefalú. Jeďte podél pobřeží na východ a po několika kilometrech odbočte na silnici č. ss 289. Nečekejte ale žádnou rychlou a pohodlnou cestu. Pokud vás cesta vyhlídkového charakteru neláká, raději neodbočujte a pokračujte dál po pobřeží směrem do Mesiny. Silnička hned na svém úvodu začíná strmě stoupat a klikatit se. Co chvíli tak budete muset zařadit i nejnižší převodový stupeň. Řidiči vás začnou proklínat, zato ostatní v autě budou nadšeni překrásnými výhledy jak na okolní hory, tak na moře, kde se za dobrého počasí objeví i nejbližší z Liparských ostrovů.

Liparské ostrovy
Liparské ostrovy

Silnice vás zavede až do průsmyku Fémmina Morta (1524 m n. m.), nejvyššímu bodu cesty, který se může stát vašim počátečním místem pro menší výlet. Zajímavým cílem krátké procházky by mohl být například nedaleký vrcholek Monte Soro (1847 m n. m.) – nejvyšší bod pohoří Nebrodi. Pokud budete chtít krajinu prozkoumat třeba během krátké procházky, měli byste si s sebou vzít i nějaké teplejší oblečení. I přesto, že jsou oblasti okolo pobřeží zalité sluncem a průměrné teploty jen výjimečně klesnou pod 20°C,v horách je situace zcela odlišná (jsme o 1500 metrů výškových výš!).

Na cestě budete projíždět jen několika vesničkami, které ovšem neztratily nic ze své dávné poetiky. Dědoušci sedící a debatující na lavičkách u taveren, děti hrající si okolo- typický obraz sicilské pohody se zde neztratil ani ve 21. století. Jednou z těchto tradičních vesnicí je například S. Fratello, San Teodoro nebo Cesaro.

Po přejezdu hlavního hřebene se před vámi otevře pohled zcela nový – na obrovskou sopku Etnu, která nepřestává nikdy soptit. Po jejím severním úbočí se dostanete až k Taormině- dalšího významného města ostrova.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.