O Palermu toho bylo napsáno už spoustu – hlavní město Sicílie, centrum mafie, 2. nejnebezpečnější místo v Evropě, památky jsou v dezolátním stavu, všude na ulicích nepořádek a šílená doprava. To všechno jsou důvody, proč se Palermu raději vyhnout. Jenže o Palermu se toho říká víc: „Kdo nebyl v Palermu, jako by nebyl na Sicílii.“A taky asi každý zná táborovou hru Městečko Palermo usíná… Když se to vezme kolem a kolem, do Palerma jsme se podívat prostě museli!

Do Palerma jsme dojeli autem a zaparkovali v podzemní garáži, kterou nám našla naše GPS. Obsluha garáže samozřejmě nemluví anglicky a když vidí 5 žen v jednom autě, začne obvyklé kolečko dotazů a pochval na naši krásu… Začíná být zmatek. Za námi i před námi se tvoří kolona aut, někteří vystupují z vozidel a podávají klíčky obsluze: „Zaparkujte mi to, budu tu za 2 hodiny.“ „Hmm, asi standard,“ říkám si, když nás obsluha žádá, abychom odevzdali i my naše klíčky. Jo, jasně, jen se převléknu a už jdeme po ulici bez klíčků od půjčeného auta, kde máme všechny naše věci (včetně velkého techničáku!!!). „No, to asi nebyl dobrý nápad,“ bavíme se po cestě k první památce. Jsme sice trochu nervózní, ale při představě, jaké bychom my- 5 ženských udělali v tomto městě čóro-moro, kdyby se nám něco z auta ztratilo, si říkám, že tohle by ti chlápci riskovat nechtěli.
Naše první zastávka je u Katedrály (Cattedrale),kterou postavili Normané roku 1185. Exteriér této budovy je možné zařadit do goticko-katalánského období, kdyžto interiér je tvořen v klasicistním stylu. (Vstup je zdarma.)

Poté následuje povinná každodenní zastávka u zmrzlinárny a návštěva nejslavnější budovy ve městě- kostelu San Giovani degli Eremiti.Budova se ukrývá v krásné a poměrně zarostlé zahradě. Kostel poznáte na každé fotografii podle pěti červených kupolí, které zakončují jeho 5 čtyřhranných místností. Stavba je významná hlavně kvůli skutečnosti, že se jedná o spojení islámské a křesťanské architektury. Na velmi jednoduše řešený interiér navazuje divoce rostoucí zahrada a zbytky Křížové chodby ze 13. století. Ta je tvořena světlým kamenem, který výborně kontrastuje s červenou barvou kupolí a zelenou barvou exotických rostlin. (Via dei Benedettini – denně 9:00 – 19:00, vstupné – dospělí 6 e; děti a studenti 3 e; studenti výtvarných oborů zdarma)

V Palermu je toho samozřejmě daleko víc, co můžete vidět- opera, divadlo, mnoho kostelů a katedrál, fontány, muzea. Pokud ovšem chcete zažít něco, řekněme, neobvyklého, jděte se podívat do krypty- katakomb Kapucínského kláštera- (Convento dei Cappuccini). Dvě století se v těchto katakombách mumifikovali a pohřbívali (často bez rakví) příslušníci horní vrstvy. Dnes, ani ne dvě století po poslední mumifikaci, se do katakomb můžete vypravit (vstup 3 e) a vidět lidské mumie v jejich pohřebním oblečení připevněné na zdi nebo ležící v otevřených rakvích. Zážitek je to opravdu pozoruhodný, pro někoho otřesný a nechutný. Ať tak nebo tak, na návštěvu Convento dei Cappuccini asi jen tak nezapomenete. Jen škoda, že se zde nesmí fotit. Ale co, jsme na Sicílii a tady pravidla stejně nikdo nedodržuje, takže na tahačku nějaký ten snímek stejně nakonec uděláme.
PS: Po návratu do podzemního parkoviště jsme naše auto našli v perfektním stavu, zaparkované přesně na místě, na kterém mělo být, a na parkovné jsme ještě dostali slevu 🙂 .
Přidat komentář