• Menu
  • Menu

Na výletě s Lindou 2 – Úštěk

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Ústecký kraj » Na výletě s Lindou 2 – Úštěk

Poutní areál byl vystavěn v letech 1703 – 1707 jezuity, za autora stavby je považován známý barokní stavitel italského původu Octavio Broggio.

Barokní poutní místo Kalvárie Ostré u Úštěku

Poutní areál byl vystavěn v letech 1703 – 1707 jezuity, za autora stavby je považován známý barokní stavitel italského původu Octavio Broggio. K místu vede křížová cesta, která ústí na spodní terasu objektu. Odtud stoupá na vrchol široké pískovcové schodiště s výklenky a pozůstatky barokních soch. Na vrcholové plošině se nachází dvě totožné kaple a v pozadí Boží hrob.

Barokní poutní místo Kalvárie Ostré u Úštěk

Ptačí domky v Úštěku

Domky byly postaveny v polovině 19. století italskými dělníky, kteří v Úštěku stavěli železnici. Jedná se o dřevěné přístavky na skalní stěně připomínající ptačí hnízda. Přístavky navazují na sklepy a chodby vytesané v pískovcové skále.

Úštěk ptačí domky

Židovský hřbitov

Založení židovského hřbitova v Úštěku není známo. Nejstarší náhrobky byly kdysi datovány r. 1570 a 1579, ale hřbitov mohl existovat již v 15. stol. Jak bylo zvykem, židovský hřbitov mohl vzniknout jen na místě nečistém a opovrhovaném, zde konkrétně v blízkosti starého popraviště na Šibeničním vrchu. Díky hřbitovu byl později kopec nazýván Židovský. Židé žili podle tradice v Úštěku již roku 1327, ale až v 16. století vznikla malá židovská enkláva o jedné uličce a osmi domech – počet domů a povolených rodin byl pevně stanoven a zůstal beze změn až do poloviny 19. století. Po vydání tolerančního patentu v roce 1781 úštěčtí židé postavili nejprve dřevěnou synagogu, která v roce 1793 vyhořela. Na jejím místě postavili v roce 1794 novou klasicistní synagogu z pískovcových kvádrů a postupně ji upravovali až do dnešní podoby. Byla založena na vysoké podezdívce z pískovcových kvádrů těsně na okraji skalního ostrohu a je tak z dálky velmi dobře viditelná.

Úštěk židovsý hřbitov

Úštěk

Úštěk se na náměstí zachovala řada štítových domů, které podávají výraznou představu toho, jak vypadala zástavba menšího středověkého města. Nejstarší městské domy byly patrně dřevěné s kamennými sklepy v několika úrovních, zejména v 16. století byly stavěny nové kamenné a hrázděné štítové, jednopatrové domy s loubím v přízemí. Úštěk se rozkládá uprostřed romantické krajiny severních Čech mezi Litoměřicemi a Českou Lípou. Nejhodnotnější částí města je jeho střed s mnoha zachovalými pozdně gotickými měšťanskými domy. Uprostřed Mírového náměstí stojí kostel sv. Petra a Pavla postavený v letech 1764 – 72 na místě staršího kostela svatého Michala ze 14. století. Kostel byl postaven ve slohu pozdního baroka. Na náměstí je i mnoho cenných domů. Patří mezi ně například budova děkanství z roku 1722, připisovaná litoměřickému architektovi O. Broggiovi, či štítové domy na západní straně náměstí.

Úštěk
Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *