• Menu
  • Menu

Na výletě s Lindou 3 – Hrad  Helfenburk

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Ústecký kraj » Na výletě s Lindou 3 – Hrad  Helfenburk
  1. Na hradě Helfenburk

Jdeme se podívat na hrad Helfenburk vzdáleného asi 3 km od městečka Úštěk v okrese Litoměřice. Hrad byl vystavěn na vrcholu pískovcové ostrožny, která vybíhá do zalesněného údolí Hrádecký důl v nadmořské výšce 310 metrů s převýšením 70 metrů nad dnem údolí. Linduš byla nadšena z hub a prašivek a tak jsme jich po cestě pár nafotily.

Nádherná údolí, pískovcové skály a krásné lesy. Tak lze popsat oblast, ve které je ukryt poměrně rozsáhlý a zachovalý hrad Helfenburk . Byl založen v první polovině 14. století a patřil k největším v rámci severních Čech. Zakladateli se uvádějí Berkové z Dubé. Přešel do majetku pražského arcibiskupství. V té době byly postaveny hradby a hradní palác.

Helfenburk

Za pozornost stojí dobytí hradu vroce 1497 králem Jiřím z Poděbrad. Hrad ještě vystřídal několik majitelů a v době třicetileté války začal pustnout. Znovu byl objeven romantiky v 19. století. Mimo jiné jej navštívil i K. H. Mácha.

Návštěva této zříceniny stojí určitě za to! Je tu překrásný výhled do krajiny

Helfenburk

Hradby jsou vysoké až 12 metrů, dominantní věž je vysoká více jak  17 metrů.

Zřícenina je přístupná po celý rok, jen na věž se dostanete pouze o víkendu  (v době kovidu ovšem ne).

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *