• Menu
  • Menu

Národní muzeum Praha

Historická budova Národního muzea

Znovuotevření hlavní budovy Národního muzea v Praze se konalo 28. října 2018 v rámci stého výročí vzniku Československé republiky. Od té chvíle je možné před budovou každodenně vidět dlouhé řady návštěvníků. Odtud je také vidět, jak prokoukla budova muzea. K tomu pak přidáte nádherný  interiér vstupu a prostor, kde se koná výstava. Dalším lákadlem je jistě i fakt, že do konce roku 2018 je vstupné do historické budovy Národního muzea zdarma, včetně doprovodných programů!

Václavské náměstí od muzea

Vzhledem k omezené kapacitě Historické budovy a zvýšenému zájmu je nutno pouštět návštěvníky po skupinách. Odhadovaná doba prohlídky je 90 minut. Nezletilé osoby mají vstup do expozice povolen pouze v doprovodu dospělé osoby.

Bezbariérový přístup do budovy není vzhledem ke stále probíhajícím stavebním úpravám prozatím umožněn.

Národní muzeum Praha

Kočárky lze ponechat u vstupu do budovy za hlavními dveřmi. V případě potřeby je možné zapůjčit si v šatně muzejní golfové kočárky.

Národní muzeum Praha

 

Výstava 2 × 100

200 z nejvýznamnějších a nejzajímavějších sbírkových předmětů na výstavě v Historické budově Národního muzea

Dvakrát starší než republika je Národní muzeum. 200 let sbírání dokladů o přírodě i lidech. 200 let touhy po poznání. Národní muzeum již 200 let uchovává dědictví minulosti i současnosti pro budoucí generace. 200 exponátů vystavených na výstavě 2 × 100 patří mezi nejvýznamnější a nejzajímavější z více než 20 milionů sbírkových předmětů, které Národní muzeum opatruje a uchovává.

Výstava 2 × 100 – Národní muzeum Praha

Výstava 2 × 100 představí velmi úzký výběr z těchto pokladů. Ten byl podřízen snaze ukázat nejen to nejvzácnější ze sbírek Národního muzea, ale i předměty veřejnosti zcela neznámé, dosud nikdy nevystavené či nově restaurované. Výstava návštěvníkům představí na první pohled nesourodé předměty v překvapivém a novém kontextu, který odráží rozmanitost exponátů – historických, přírodovědných a uměleckých, pocházejících nejen z Čech, ale z celého světa.

Výstava, která skrze předměty vypráví příběh Národního muzea od okamžiku jeho založení po současnost, bude v Historické budově Národního muzea přístupná návštěvníkům ZDARMA až do konce roku 2018.

Výstava 2 × 100 – Národní muzeum Praha

Rekonstrukce historické budovy Národního muzea v Praze

Od svého postavení nebyla Historická budova významněji opravována. Poškodily ji i dva vojenské útoky v letech 1945 a 1968. Pokud by nezačala obnova této výjimečné stavby, hrozilo by jí uzavření z bezpečnostních důvodů.

Cílem náročné rekonstrukce je zachránit významnou národní kulturní památku a proměnit ji v moderní muzejní prostor.
Díky uvolněným prostorám v Historické budově a jejímu propojení s Novou budovou rozšíří Národní muzeum své výstavní prostory v centru Prahy na dvojnásobek. Návštěvníci tak budou mít možnost obdivovat mnoho unikátních sbírkových předmětů, které byly doposud ukryty v depozitářích.
Jak bude Historická budova vypadat po celkovém dokončení rekonstrukce v roce 2019?

Mimo muzejních expozic je v projektu pamatováno i na odpočinková místa, prostory pro práci se školními výpravami, odkládací prostor pro dětské kočárky, dětské koutky, kavárnu a obchod se suvenýry. Budova bude po celkovém dokončení pochopitelně bezbariérová.

Projděte se s námi zrekonstruovanou Historickou budovou Národního muzea:

Z vestibulu budovy návštěvníci sejdou do nově vybudovaných prostor návštěvnického zázemí v suterénu budovy, tvořeného šatnami a sociálním zázemím. V přízemí jim bude k dispozici v levém zastřešeném nádvoří muzejní kavárna, muzejní obchod či dětský koutek.

Národní muzeum Praha

Zastřešené nádvoří po pravé straně budovy nabídne nově využití pro expozice. V přízemí budou umístěny i krátkodobé výstavy v pěti výstavních sálech a obnovené budou i přednáškové sály.

Panteon v prvním patře bude, tak jako před rekonstrukcí, i nadále připomínat významné muže a ženy české vědy, společenského života a umění. Ve zbývajících výstavních sálech naleznou návštěvníci stálé expozice. Ve druhém patře ve sloupovém sále pak interaktivní centrum pro studenty a mládež. Na závěr prohlídky bude možno nově vystoupat i do kopule, odkud zájemci uvidí panorama historického centra města Prahy a Pražského hradu.

Nové výtahy do druhého suterénu zavedou návštěvníky k spojovací chodbě, která jim umožní průchod do sousední nové budovy Národního muzea. Zde budou například další stálé expozice a výstavy.

Autorem projektu rekonstrukce je Sdružení Národní muzeum, složené z firem VPÚ DECO Praha, a. s., a SUDOP Praha, a. s., hlavním architektem projektu je Ing. arch. Zdeněk Žilka.

klíště

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.