• Menu
  • Menu

Nová Paka a okolí

Nová Paka je město v okrese Jičín se zhruba 9.000 obyvateli. Z místních se v minulosti proslavil především rod řezbářů a sochařů Suchardů. Mezi nejnavštěvovanější místa patří místní klenotnice, která je jednou z expozicí Městského muzea Nová Paka a je věnovaná drahým kamenům.

chrám Proměnění Páně a sv. Mikuláše

Za návštěvu stojí určitě i dřevěný řeckokatolický chrám Proměnění Páně a sv. Mikuláše, zakoupený novopackým průmyslníkem Otto Kretschmerem a přenesený v roce 1930 z tehdejší Podkarpatské Ruci z Mukačeva, kde byl postaven na přelomu 17. a 18. století. Kostel se nachází v soukromé zahradě majitele památky, nicméně po dohodě ho lze navštívit.

Pohodovou cestou se lze kolem tohoto kostela vydat i k Novopackému vodopádu v přírodním parku Sýkornice. Ve skutečnosti jde o dva vodopády – hlavní vodopád má výšku 7,8 m, menší vodopád nad ním 4,1 m, ale jejich průtok je bohužel malý.

Novopacký vodopád

V okolí Nové Paky se vyplatí navštívit i větrný mlýn v Borovnici. Jde o repliku větrného mlýna z roku 1846, který původně stával cca 2 km od současného místa. Odtud je to už jen kousek na kopec Zvičina (671 m.n.m.), na jehož vršku se nachází Raisova chata, kostel sv. Jana Nepomuckého z roku 1706 a dva stožáry radiokomunikací. Je odtud nádherný výhled do kraje.

Simona

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *