• Menu
  • Menu

O Královehradeckém kraji

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Královéhradecký kraj » O Královehradeckém kraji

Královehradecký kraj – leží v severovýchodní části Čech, kraj sousedí s Polskem. Hlavním sídlem je Hradec Králové. Nacházejí se zde pohoří Krkonoše a Orlické hory, Polabská nížina, Teplické a Adršpašské skály, Broumovské stěny, Křížový vrch a Ostaš. Významnou část území tvoří krkonošské a orlické podhůří. Hlavními vodními toky jsou Labe a jeho přítoky Orlice a Metuje. Nejvyšším vrcholem kraje je Sněžka (1 602 m n. m.) v Krkonoších, která je zároveň nejvyšší horou České republiky a nejníže položeným bodem je hladina Cidliny (202 m.n.m.). Na území Královehradeckého kraje se nachází Krkonošský národní park (KRNAP), tři chráněné krajinné oblasti a 111 maloplošných chráněných oblastí. Královéhradecký kraj zaujímá svou rozlohou šest procent rozlohy České republiky a řadí se na 9. místo v pořadí krajů. Je pátým krajem s nejvyšším podílem zemědělské i orné půdy.

Mezi památky a turisty navštěvovaná místa v tomto kraji patří například Kuks, Broumovský klášter, Babiččino údolí v Ratibořicích a ZOO Safari Dvůr Králové, a mnoho dalších.

Královehradecký kraj se řadí mezi nejvydatnější a nejkvalitnější zásobárny pitné vody v České republice.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *