• Menu
  • Menu

Jižní Tyrolsko – Noc planoucích hor

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » Jižní Tyrolsko – Noc planoucích hor

Zapalování ohňů – 25. června

Jednou v roce ozáří četné ohně a vatry horská údolí i jihotyrolské alpské svahy. Místní jimi totiž již více než 200 let uctívají přísahu „srdci Ježíšovu“, aby oni a jejich vlast nadále zůstali pod boží ochranou. Hory i údolí se proto v noci rozzáří planoucími ohni a všem návštěvníkům nabídnou úchvatnou podívanou. Letos připadá tento svátek na poslední červnovou neděli, tedy 25. června.

Již v roce 1796 složili obyvatelé Jižního Tyrolska slavnostní slib o víře a uctívání „srdce Ježíšova“, aby si tak zajistili boží ochranu a boží požehnání v případě ohrožení jejich vlasti. V té době se totiž místní lidé připravovali na vpád vojsk císaře Napoleona I. Na sjezdu zemské správy v Bolzanu byla proto naplánována veškerá potřebná opatření k ochraně Tyrolska, včetně, na základě návrhu opata Sebastiana Stöckla z kláštera  Stams, boží ochrany srdce Ježíšova.

Noc planoucích hor

Zapalování ohňů

Od toho roku se proto každý rok sloužila slavnostní bohoslužba. Až o několik let později se součástí této tradice stalo také zapalování ohňů. Každá horská vesnice a město má dnes vlastní zvyky, jimiž svátek oslavují a slib obnovují. Tradiční jsou bohoslužby a hořící ohně, častá jsou různá procesí. Velké vatry planou v centrech horských údolí i vysoko v horách. Tam je dřevo přinášeno z velkých dálek a příprava tak trvá i několik hodin. Ohně vytváří dlouhou linii nebo znázorňují symbol, kterým je často kříž, kalich nebo srdce s monogramem Ježíše.

ubytování na farmě Roter Hahn

V horských vesničkách

Autentickou atmosféru oslav „srdce Ježíšova“ si lze užít především v menších městech a horských vesničkách. Tady sice povětšinou chybí honosné hotely, ale leží tu farmy sdružení Roter Hahn, na nichž vás přivítají s otevřenou náručí. Shlédnout ohnivou podívanou v údolí Etschtal lze z farmy Beimsteinhof u obce Vöran, tu v údolí Pustertal zase ze statku Egaterhof ležící ve vesničce Innichen. Panoramatickým výhledem na údolí Vinschgau se lze kochat na farmě Rameishof u obce Mals a opravdovou lahůdkou je statek Moarhof v Brixenu. Zdejší farmář své hosty v noc planoucích hor vyvede až na vrchol hory „Handskopf“, odkud uvidíte všechny vatry v údolí Eisacktal.

Statky Roter Hahn

Statky sdružení Roter Hahn jsou návštěvníkům otevřeny celoročně, nikoliv jen během tradičních oslav svatých. Lze tu odpočívat v autentické venkovské atmosféře, daleko od rušných měst, v srdci horské přírody. Díky pohostinnosti místních lidí ochutnáte tradiční jihotyrolskou kuchyni i ovocné, mléčné a masné domácí produkty, vína a pálenky.

Farmářská snídaně

Značku kvality Roter Hahn (Červený kohout) uvedl na trh Zemědělský svaz Jižního Tyrolska v roce 1999. Označuje farmy nabízející turistům dovolenou v malebném prostředí Jižního Tyrolska, slunného regionu italských Alp. V nabídce má více než 1 600 farem specializovaných na chov dobytka, pěstování vína a ovoce. Hosté zde najdou celoročně rekreační ubytování v podobě samostatných pokojů s útulnou osobní atmosférou, domácí gastronomii a nespočet příležitostí pro aktivní dovolenou a wellness. Kromě možnosti zblízka se seznámit se životem na zemědělském statku a ochutnat vynikající domácí speciality –  čerstvé mléko, sýry, džusy, chléb a mnoho dalších pochoutek – jsou farmy skvělým výchozím bodem pro poznávání okolí a nabízejí nespočet možností trávení volného času. Návštěvníci si mohou vybrat od turistiky přes silniční i horskou cyklistiku až po sjezdové a běžecké lyžování a další outdoorové sporty. Ubytování pak zajišťují přímo rodiny farmářů, které nejlépe vědí, jak svým hostům připravit domáckou atmosféru a splnit jim jejich přání. V roce 2016 strávili turisté na farmách označených znakem červeného kohouta přes dva a půl milionu noclehů. Kromě ubytování na farmách provozuje sdružení Roter Hahn rodinné restaurace umístěné přímo na statcích, udržuje tradici řemesel a provozuje také prodejny místních potravinářských specialit. Další informace o Roter Hahn (v češtině, němčině, angličtině, italštině a polštině) najdete zde: http://www.roterhahn.cz/cz/.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *