• Menu
  • Menu

Pajndl – rozhledna na Tisovském vrchu

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Karlovarský kraj » Pajndl – rozhledna na Tisovském vrchu

Kamenná kráska

Chtěli jsme si udělat pěší výlet v Perninku, ale malý Fildy rozhodl, že se mu tady nelíbí a tak jsme v hospodě vymysleli plán, že se vydáme na rozhlednu Pajndl. Vyrazily jsme autem do Nejdku a směřovaly k rozhledně. Rozhledna je od centra vzdálená 3 kilometry. Vypadalo to, že dojedeme až nahoru, ale pod kopcem na rozhlednu už uzounká a namrzlá silnice nám dala jasné STOP. Nebylo ani jednoduché někde zaparkovat, Ifča musela 1 km couvat po kluzké silnici dolů.Místo jsme nakonec našly, vyndaly saně a na ně daly korbičku. Po ledovce to šlo pomalu, ale s nesmeky  na botách to byla hračka. Po 1 km vstupujeme do lesa, kde se sníh míchá s ledem, po silnici na rozhlednu je to ještě nějaké 4 km. Je už pozdní odpoledne a tak to asi s mimčem nestihneme.

cesta na rozhlednu

Pokud budeme mít štěstí měla by zde být odbočka (žlutá turistická) přímo k rozhledně. Je napadaný sníh a tak hledáme jestli to někde půjde. Jsme u odbočky, kde jsou stopy a vypadá to na úzkou vyšláplou uličku. Hurá! Saně to neprojedou, tak bereme Fildu do šátku a saně s kočárkem necháváme osudu (pod stromečky)a pevně věříme, že žádná lesní zvěř ani lidská nám jej neodveze.

cesta na rozhlednu

Do kopečka to jde, kolem je nasněžíno. Nahoru je to necelý kilometr. Od Tisovského vrchu je rozhledna vzdálená asi 300 metrů. Před námi, v nadmořské výšce 976 metrů, se objevuje krásná kamenná rozhledna Pajndl.

rozhkedna Pajndl

Nahoru vede vnitřkem věže točitých  114 schodů. Před vstupem je to dost namrzlé a tak se přidržujeme kovového zábradlí.  Cestou po schodišti obdivujeme  nejen oblá okna ve zdivu. Nahoře, při výstupu na plošinu, jsme ohromené krásným výhledem i nádherným masivním zábradlím /zábradlí je nově zrekonstruováno, v listopadu roku 2021 byl ochoz opět zpřístupněn veřejnosti/.

rozhkedna Pajndl

Výhledy

Na východě jsou vidět vrcholky Klínovce, Fichtelberg a Doupovských hor,  na JZ část Slavkovského lesa,  sokolovskou uhelnou pánev a věže poutního kostela v Chlumu sv. Máří. Když je dobrá viditelnost je možné pozorovat i vrcholky Šumavy.

Na vyhlíkové plošině je umístěn 3 metry vysoký, osmiboký prosklený dřevěný přístřešek, završený nízkou plechovou jehlancovou stříškou s třímetrovým bleskosvodem na vrcholu.

výhledeny

Rozhledna Pajndl

Čtvrtá nejvýše položená  24 m vysoká rozhledna Pajndl  v Krušných horách (něm. Peindelberg, zvaný též Pajndl). Věž byla dostavena v roce 1897 spolkem Nejdecká krušnohorská jednota /stavitel Schöberle/. Cena stavby v té době byla  4 000 zlatých. Na vyhlídkovou plošinu rozhledny vede 114 schodů.

V roce 1908 k ní byla přistavěna restaurace, jejíž prostory se zvětšily roku 1923, ale po 2. světové válce restaurace zanikla. V roce 1987 byla dokončena náročná rekonstrukce rozhledny. Další opravy proběhly u příležitosti 100. výročí vzniku rozhledny v roce 1997.

Zábradlí na ochozu bylo odlito v nejdeckých slévárnách. V roce 1993 byla prohlášena kulturní památkou.

rozhkedna Pajndl

Rozhledna je vystavěná z žulových kvádrů  na čtvercovém půdorysu o hraně 5 metrů a šířkou zdiva až 1,3 metru.

Rozhledna je celoročně přístupná.

 

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *