• Menu
  • Menu

Boží Dar v zimě

V nejvýše položeném českém městě

Do Krušnohoří jsme se vydali na prodloužený víkend teď v únoru. Ubytování jsme měli zajištěné v Loučné pod Klínovcem. Na Boží Dar to bylo, co by kamenem dohodil a tak náš první výlet směřoval právě sem. Rozličná parta lidí a tak každý zvolil jiný způsob „venčení“  Ifča s mimčem si udělali asi 12 km okružní jízdu na skialpech, Ajka s Doctorem a 2. pejsky  si udělaly výlet na běžkách, ne všude je dovoleno pěším a pejskařům šlapat po běžeckých stopách. Je potřeba respektovat zákazové cedule!

na lyžařských tratích

Aneta šla sjezdovat na jednu ze sjezdovek, další šli na skialpy a běžky. Na pozdní oběd jsme se někteří sešli ve zdejším pivovaru Červený vlk. Jídlo i pivo  skvělé!!! Celý den na Božím Daru a jeho okolí byl báječný!.

Boží Dar

Boží Dar, oblíbené turistické a lyžařské centrum, město se svým osobitým rázem,  leží na hranici s Německem a je nejvýše položeným  městem  v České republice (1028m bylo založeno v souvislosti s těžbou stříbra a cínu v 1.polovoině 16. století v sedle mezi Klínovcem (1244m) a Božidarským Špičákem (1115m).

kostel sv. Anny

Dar boží

Dle pověsti  pochází název z doby, kdy zde byl na návštěvě v roce e1546  kurfiřt Jan Fridrich. Horníci se chtěli zavděčit a k odpočinku mu nabídli lavici ze stříbra. Kurfiřt odmítl se slovy: Tento ušlechtilý kov je Vašim chlebem, je to dar Boží.“

Lyžařské areály

Nejznámější  areály pro lyžaře a snowboardisty  jsou Neklid a Novako. V okolí  je kolem  70 km běžeckých a lyžařských tratí.

Skiareál Hranice

Město

Ve městě stojí několik hrázděných usedlostí. V údolí černého potoka Černá, západně od Božího Daru je lokalita  s nejvíce zachovaným typickým rýžovištěm cínu v Čechách.

Další zajímavostí je trojboký hraniční kámen z dob Marie Terezie.

Zelený dům

Mezi památky a zajímavosti patří Zelený dům. V roce 1542 se v zájezdním hostinci zastavil cestuo do Jáchymova známý reformátor Martin Luther.

Zelený dům

Kostel sv Anny

V roce 1593 byl na místě starší dřevěné svatyně vybudován kostel sv Anny. V roce 1605-07 byl kostel doplněný o věž. Kostel později vyhořel a kolem roku 1722 byl postaven  dle projektu Filipa Hegera znovu.

kostel sv. Anny

Radnice

Hlavní dominantou na náměstí je radnice ve stylu pozdního klasicismu z roku 1844-45. Původní radnice vyhořela v letech 1808.

Radnice

Pivovar Červený VLK

Pivovar Červený Vlk vznikl v srdci Krušných hor na Božím Daru, jako společná vize dvou přátel a dlouholetých spolupracovníků. Minipivovar zahájil provoz v květnu 2020, ale myšlenka, koncept budovy a umístění se rodil už od roku 2016. Záměrem bylo postavit stavbu, která bude zapadat do místní architektury, ale zároveň bude na vysoké technologické úrovni. Součástí pivovaru je i restaurace, která nabízí studenou i teplou kuchyni a pro posezení jsou k dispozici i venkovní terasy.

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *