• Itálie – Panna Marie Evropy v Motta

  od • 1.2.2018 • Itálie • Štítky: , , , , , , , 0 komentářů

  Zobrazit v mapě

  Madonna d’Europa Motta

  První den našeho lyžování v Madesimu byla mlha a chumelenice, takže o existenci sochy jsme neměli ponětí. Třetí den lyžování, kdy se obloha prozářila sluncem jsme sochu spatřili. Nejdříve z lanovky, pak jsme byli i přímo pod ní.  Majestátná, zlatá a neskutečná. Nádherné místo a výhledy na panoramata Alp neskutečné!

  Panna Marie Evropy v Motta Madesimo

  Panna Marie Evropy

  Dnes 5.června 1955 vznikla skupina Casiniova Alpini, V říjnu stejného roku tato skupina vedená čestným prezidentem Cavim Vinzenzem Vismarou vydala do Casa Alpina di Motta. Zde se setkala skupina s knězem Don Luigi Re, který vyslovil prosbu, vytvořit poutní místo se sochou panny Marie. Původní návrh měla být socha Madony vysoká 3-4 metry. Práce se chopil Egidio Casagne z Borgo Valsugana, přítel kněze. Velkorysý umělec, spolu se svými spolupracovníky, vytvořili sochu 14 metrů vysokou. Na soše se pracovalo i 14 hodin denně a dílo bylo stvořeno za 10 měsíců!. Socha se nachází ve výšce 1720 m. n. m. a je celá pozlacená.

  Panna Marie Evropy v Motta Madesimo

  Historie

  Socha byla nejprve vystavena ku příležitosti zahájení výstavy Národních řemesel v Roveretu. Už tady , během 15 dní, socha sklidila obrovský obdiv Italů i cizinců. Další poutí sochy bylo město Casetonovo, tady 3. září 1956 byla socha oficiálně požehnána milánským arcibiskupem Donem Angelem Grossi. Nejenom kněz Don Luigi Re byl ohromen krásou a velikostí sochy.Další nelehkou úlohu sehrál fakt, jak obrovskou sochu přepravit do hor.Prezident Cav. Vincenzo Vismara, vyrazil na cestu do Říma a hledal pomoc od armády. Setkal se s ministrem S.E: Paolo Emilio Tavianim a s dvěma zástupci, kteří zajistili spolupráci se společnosti Alpine Genius. Setkal se s ním ctihodný Spagnolli, který mu poskytl možnost rozhovoru s ministrem obrany a s velitelstvím NATO pro případ vojenské pomoci a použití vrtulníku pro přepravu na vrchol Pizzo Stela, kam nakonec socha umístěna nebyla, protože povrch hory nebyl pro instalaci sochy vhodný.

  Panna Marie Evropy v Motta Madesimo

  Madonna – Motta Madesimo

  Socha byla umístěna na vrcholu Serenissimo v Motta 15. října 1957. Památník byl slavnostně otevřen v září 1958. Vedle památníku se nachází krypta. Panátník je  věnovaný evropským vojákům, kteří padli během druhé světové války. Na dvou lištách na stranách pomníku  se střídají nápisy  a vyobrazení meditací, jedny vyjadřují naději a druhé víru obrácenou do  Jeruzaléma. Uvnitř svatyně je pochován Don Luigi Re, kteý zemřel 14. dubna 1965.

  Panna Marie Evropy v Motta Madesimo

  Název sochy, která vyvolala zájem a nadšení v Evropě, byl změněn na název Panna Marie z Evropy.

  Jana Schlitzová

  O

  Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

  https://www.kamsevydat.cz

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *