• Menu
  • Menu

PĚTKA – žulové lomy Lipnice nad Sázavou

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Vysočina » PĚTKA – žulové lomy Lipnice nad Sázavou

Číslo 5  žije

Horký víkend nás zavál na Vysočinu. Nehledali jsme památky, ale zaměřili se na koupání v tomto regionu. O lomech v Lipnici nad Sázavou a okolí víme dlouho. A tak některé z nich vyzkoušíme. Pětka, to je lom, který jsme navštívili poslední. Mimo turisticky atraktivní lomy jako je BRETSCHNEIDEROVO UCHO, ÚSTA PRAVDY A ZLATÉ  VOČI /oči/, jsme navštívili lomy : „Trojka“ a „Pětka. V těchto lomech jsme se vykoupali. Lomy v Lipnici jsou většinou značené i když někdy je značení trochu zmatečné. Na cedulích chybí zmínka, jak daleko jednotlivé lomy od místa jsou vzdáleny. Ale nakonec vždy někdo rád poradí.

Pětka lom (13)

Lom Pětka

Zaparkovali jsme dle pokynů v lese a z parkoviště to bylo do lomu asi 500 metrů. Jedna prudší zkratka a vedle pak dobře schůdná cesta. Dojdete ke starým budovám, které kdysi patřily k lomu a jste na hraně lomu. Do lomu vede /zřejmě/ další cesta,  na začátku Radostovic směrem od Humpolce ostře doprava na cestu mezi domy. Je tu zákaz vjezdu, ale jezdí se tady. V lomu je  i pár nadšenců, kteří se sem dostali na motorce i terénním autem. Je zde zde i hodně cyklistů. Nad lomem je rovina, kde je louka. Vstupů k vodě je zde několik. Jako v každém lomu musíte k vodě slézat s největší opatrností!  Byl víkend a tak skály byly obložené lidmi. Voda byla čistá a osvěžující. Toalety ani zázemí s občerstvením tady nehledejte. Proč se lomu říká Pětka jsme si odvodili sami. V Lipnici je lomů více a kameníci, kteří v lomech pracovali si takto lomy očíslovali, kvůli lepší přehlednosti. Nedaleko lomu „Pětka“ je lom „Trojka“, ten jsme také navštívili.

Lom Pětka
Lom Pětka

Proč si toho nevážíme ?

Návštěvnost lomů a přírodních koupání je hodně populární. Negativem možná není ani množství návštěvníků, ale jejich neukázněnost. Odpadky, vajgly a pobíhání psů, někdy i hazardování s vlastní bezpečností. Tady je pak otázka, jestli je dobré tyto krásné lokality vůbec popularizovat.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.