• Menu
  • Menu

Ústa pravdy – lom č. 2

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Vysočina » Ústa pravdy – lom č. 2

Žulové lomy Lipnice nad Sázavou

Dílo od sochaře Radomíra Dvořáka a zdejších kameníků s názvem Ústa pravdy, jedno z děl tzv. Národního památníku odposlechu. Sochařské dílo vzniklo v  roce 2006 a najdete ho v lomu č. 2.

Lom č. 2 - Ústa pravdy
Lom č. 2 – Ústa pravdy

Lom byl v den naší návštěvy pokryt zeleným okřehkem. Dorazili jsme sem od lomu č. 1, kde je další ze sochařských děl – Bretschneiderovo ucho. Vedro bylo k zalknutí a zelená hladina zrovna ke koupání nelákala. Odvaha muže, který to tady dobře znal a do vody vlezl a zaplaval si mě však přesvědčila. S velkou opatrností jsem do vody vlezla a hodně rychle zase vylezla. Pěkná ledárna! Voda byla kupodivu celkem čistá. Ale na osvěžení to stačilo, takže spokojenost. Odtud nedaleko /asi 600 metrů/ je další žulový lom č.3. Tady žádné sochařské dílo není, ale o to větší radost nám udělalo opravdu příjemné koupání.

Ústa pravdy

Inspirací pro dílo Ústa pravdy najdete v reliéfu Bocca della Veritá, který se nachází v  kostele Santa Maria in Cosmedin v Římě. Při naší návštěvě Lipnice jsme mimo dalších žulových lomů navštívili všechny 3 sochařská díla : Ústa pravdy, Zlatý voči /oči/ a Bretschneiderovo ucho.

Lom č. 2 - Ústa pravdy
Lom č. 2 – Ústa pravdy

Mapu k lomům najdete u restaurace a penzionu U české koruny. Tady najdete příjemné posezení na náměstí i dobré jídlo. Nám prohlídka lomů trvala určitě nějakých 5 hodin, ale důvodem nebyla vzdálenost, která dohromady čítala nějakých 5-6 km, ale to, že jsme se v lomu č. 3 a  č. 5  také parádně vykoupali.

 Mecenášem sochařských reliéfů ve zdejších lomem je vnuk Jaroslava Haška, Richard Hašek.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *