• Menu
  • Menu

Praha – Pomník Benedikta Roezla

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Praha – Pomník Benedikta Roezla

Pomník B. Roezla na Karlově náměstí

Na Karlově náměstí v Praze,  naproti Faustovu domu, je od  od roku 1898 umístěn pomník B. Roezla. Stojící kamenná postava představuje známého cestovatele a botanika v dobovém oblečení, s kloboukem se širokou krempou na hlavě; v pravé ruce drží knihu a v levé orchidej. U jeho nohou sedí nahý indiánský chlapec s mačetou v ruce. Pomník je kulturní památkou České republiky. Autorem bronzové plastiky je G. Zoula, za spolupráce s Č. Vosmíkem, podstavec navrhl Ed. Sochor. Výpravný pomník tvoří kamenná architektura na půloválném půdoryse, v ní vložen pětistupňový stylobat obdélného půdorysu po stranách s nízkou římsou, ukončenou kamennými vázami; původně ohrazeno ozdobným řetězem, zavěšeným do dvou sloupků. Na soklu nápis „BENEDIKTU / ROEZLOVI / SLAVNÉMU// BOTANIKU A CESTOVATELI // VĚNUJÍ // JEHO CTITELÉ“ a datum 12.8.1824-14.10.1885. Nad ním kovový znak Prahy a dekorativní výzdoba, na odsazeném soklu kamenné sochy signatury Zouly, Vosmíka a Sochora. Pomník, zhotovený zásluhou příspěvků mezinárodního komitétu ustanoveného z českých i zahraničních zahradníků a botaniků, byl odhalen v roce 1898.

Kdo byl Benedikt Roezl ?

Benedikt Roezl se narodil v rodině zahradníka Vincence Roezla. V roce 1836 se v Děčíně v zámeckých zahradách F. A. Thuna vyučil zahradníkem. Po vyučení, které trvalo tři roky, odešel z děčínských zahrad, aby pracoval v několika významných zahradách po Evropě. V roce 1854 se vypravil do Ameriky. Prodal část květin, které s sebou vezl a rozhodl se podniknout cestu do Mexika. Jeho cesty pak vedly všemi středoamerickými státy. Byl i plantážníkem a pěstoval hlavně rostliny, z kterých se vyráběla textilní vlákna. V roce 1868 na Kubě v Havaně při jeho předvádění stroje  byl požádán o pokus zpracovat list rostliny Agave americana. Bohužel společně s listem byla do stroje vtažena i jeho levá ruka. Zranění bylo obrovské a tak mu byla celá ruka amputována. Po této události se po několik týdnů zotavoval v Havaně. Ani to mu nezabránilo v tom, aby ještě vystupňoval svou cestovatelskou a sběratelskou aktivitu. Celoživotní láskou se mu staly orchideje. V amerických pralesích jich nasbíral tisíce a zásoboval jimi mnohé skleníky evropských botanických zahrad. V cizině pobýval s přestávkami celkem třiadvacet let.

A kolik rostlin má jeho jméno ?

Rostliny pojmenované dle Roezla: Amaryllis roezlii, Brahea roezlii, Cattleya roezlii, Cereus roezlii, Furcraea roezlii, Guzmania roezlii, Lilium roezlii, Masdevallia roezlii, Pinus roezlii, Pescatorea roezlii, Selenipedium roezlii, Sobralia roezlii, Yucca roezlii, Zamie Roezlova.

Pomník Benedikta Roezla

V roce 1880 založilo čtyřicet zahradníků Spolek uměleckých zahradníků Flora, jehož předsedou byl zvolen Benedikt Roezl. Ten v roce 1883 založil první český zahradnický časopis Flora. Redaktorem časopisu, který vycházel po dobu čtyř let (tedy i po Roezlově smrti), byl zahradník Martin Fulín. Podzim života prožil Roezl na Smíchově, tehdy ještě u Prahy, kde zemřel. Pochován byl v Panenském Týnci u Loun do hrobu svého otce.

text: https://encyklopedie.praha2.cz/

Pomník Benedikta Roezla

 

Rekonstrukce pomníku

Pomník musel být komplexně zrekonstruován. Dokončení realizace, dle projektu Doc. Matouše Jebavého na obnovu pomníku, bylo v r. 2017. Památka se nacházela ve velmi narušeném stavu, vykazovala četné statické poruchy a posuny architektury pomníku, devastováno bylo i vlastní sousoší.https://ceskacenazaarchitekturu.cz//

Pomník Benedikta Roezla

 

 

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *