• Menu
  • Menu

Národní  muzeum –  výstava Nástroje paměti

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Praha - hlavní město » Národní  muzeum –  výstava Nástroje paměti

Výstava se věnuje lidské paměti a jejím nosičům od nejstarších dob po dnešní moderní technickou paměť. Svým návštěvníkům tak představí nejen historii klínového písma a osobnost Bedřicha Hrozného, ale i nejnovější trendy.

Nová budova  Národního muzea 3. 12. 2020 – 14. 2. 2021

Výstava se věnuje lidské paměti a jejím nosičům od nejstarších dob po dnešní moderní technickou paměť. Svým návštěvníkům tak představí nejen historii klínového písma a osobnost Bedřicha Hrozného, ale i nejnovější trendy.

Klínové písmo patří k nejstarším a zároveň i nejdéle používaným písemným systémům světa. (Veldhuis 2012)

NM – výstava Nástroje paměti

Nástroje paměti

Výstava Nástroje paměti představuje jeden z nejstarších způsobů, jakým lidstvo uchovávalo informace – klínopisné tabulky. Tato stará technika je konfrontována s moderními přístupy, umožňujícími staré a vzácné artefakty nejen ochránit, ale také velmi usnadnit jejich hlubší studium.

Díky spolupráci odborníků ze tří institucí, Národního muzea, Ústavu teoretické a aplikované mechaniky AV ČR a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy vznikla jako pomyslná třešnička na dortu výstava Nástroje paměti. Tým detailně analyzoval sbírku klínopisných tabulek. Použil dostupné moderní prostředky humanitních i přírodních věd (textová analýza, nedestruktivní průzkum fyzikálně-chemických vlastností – např. výpočetní tomografie, metoda fotometrického sterea, rentgenová fluorescenční spektrometrie a další) s cílem shromáždit v elektronické podobě co nejvíce informací o sbírce. Na základě těchto komplexních údajů můžeme klínopisné tabulky nejen uchovávat pro příští generace, ale také je studovat.

NM – výstava Nástroje paměti

Zkoumané tabulky pocházejí z jedinečné sbírky významného českého vědce, prof. Bedřicha Hrozného. Kromě originálů klínopisných tabulek návštěvnicí uvidí i předměty převážně denní potřeby z archeologických sbírek prof. Bedřicha Hrozného, i četné fotografie, dokumentující práce na vykopávkách či několik jeho osobních předmětů.

Řada tabulek je opatřena tzv. obálkou, která měla zabezpečit nedotknutelnost obsahu, což se primárně využívalo při smlouvách. Sepsaná smlouva na hliněné tabulce byla opatřena další vrstvou hlíny, na kterou písař napsal stručný obsah smlouvy a na niž dále obě strany otiskly svá pečetítka. Za pomoci nejmodernějších digitálních technologií si budou moci i návštěvníci tuto obálku otevřít, podívat se na obsah tabulky, a to bez její destrukce. Na výstavě se budou moci vžít i do role badatele a na vlastní kůži si díky 3D modelu jedné z tabulek vyzkoušet čtení klínového písma.

Text : https://www.nm.cz/

Otevřeno: Po-Ne 10-18 hodin

 

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *