• Menu
  • Menu

RED BULL Letecký den

 RED  BULL  Letecký den 2013 Praha .

Pohled na Hradčany
Pohled na Hradčany

Red Bull nebo houby? Terezka mě přesvědčila, že v Praze to bude super a tak  vyhrává Red Bull. Vyjíždíme dost brzy , abychom urvaly nějaké to dobré místo. Auto necháváme doma.  Ještě , že tak,  Čechův most i celé Dvořákovo nábřeží u Právnické fakulty  jsou uzavřeny  a všude  spousty lidí. Počasí je celkem slušné, a v Praze je vždy krásně.

Nakonec jsme si vybrali místo u VIP prostoru a blízko poroty,  s přehledem  na startovací rampu i s výhledem na Hradčany a Vltavu.  Abychom podpořili sponzora akce Red Bull, dáváme si brusinkový nápoj a čekáme jestli nám narostou křídla. Lidi  stále přibývají…

Moderátoři Tomáš Hanák, Jakub Kohák a Johnny Bravo svými vzletnými komentáři bavili po celý den nejen hvězdnou porotu, ale i přes 30.000 diváků na tribunách, mostech, nábřežích a dalších místech podél Vltavy.

RED BULL  Letecký den Praha
RED BULL Letecký den Praha

Motto a něco o Red Bull Letecký Den

Je to  jedinečná výzva pro všechny nadšené dobrodruhy,  kreativní konstruktéry i vzdušné snílky, kteří jsou odhodláni vznést se mezi polétavé tvory a zažít ten omamný několikasekundový pocit beztíže, než se se svým vlastnoručně zkonstruovaným strojem zřítí do vltavských vod.  Zvítězit nemusí posádka, která na svých křídlech doletí nejdál.

Hodnotí se dohromady tři kritéria: délka letu, kreativita leteckého stroje a předletová show na 6m vysokém můstku, který slouží jako letecká ranvej. Není divu, že od roku 1992, kdy se ve Vídni uskutečnila první kreativní vzdušná bitva, lákají Letecké Dny statisíce diváků po celém světě. Vždyť vidět naživo létající narozeninový dort nebo baletní soubor se člověku jen tak nepoštěstí.

Porota v čele s pilotem Martinem Šonkou a kajakářem Vávrou a Hradítkem poslali na souboj 40 vybraných týmů. Celá soutěž měla i svá přísná pravidla !

seskok RED BULL  Letecký den Praha
seskok RED BULL Letecký den Praha

Celá akce díky nádherné atmosféře byla ( i pro mě klaustrofobika) prima. Musím říci, že stát přes tři  hodiny na jedné noze, s pocitem, že spadnu do řeky byla celkem chvílemi adrenalinová, musím také  říci , že ač tlačenice , lidé kolem mě byli nejenom ohleduplní, ale i milí…musím říci, že celá show včetně programu a  nádherných panoramat nad Vltavou  měla obrovské plus ve výběru moderátorů, protože jejich vtip a humor provázel celé odpoledne. Myslím, že program by měl mít příště větší dynamiku a stroje by měli rychleji za sebou startovat,  doprovodný program  týmů mě moc nebavil, zajímavější byly stroje a lety samotné. Týmy , které se akce zúčastnily musely prokázat nejenom kreativitu, ale také dovednost a odvahu. A protože zde byly vítězům připravené i pěkné ceny , bylo za co bojovat !

Red Bull připravil nejenom Pražanům báječnou akci a za to mu patří díky !

Takto obrovská akce , která oslovila tolik diváků , cizinců a turistů měla i své minusy, určitě všichni nemohli mít výhled na „ odletovou rampu“, o to více mě pobavili diváci, kteří seděli v řadách na postavených TOI, , moc mě potěšila přítomnost dvou rybářů na dřevěné pramici, kteří připluli a zakotvili před VIP tribunou,  trochu mě děsili diváci stojící na pouličních historických lampách, v oknech , na zábradlích , na srázech k Vltavě i na vysoké zdi nad silnicí…ale myslím, že všichni si to užili !!

Hvězda
Hvězda
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *