• Menu
  • Menu

Rokycany

Rokycany osvobodili Američané

Svátek vítězství  8. května a město Rokycany nebylo cílem pozdního odpoledního výletu. Náš cíl byl o desítky kilometrů dál – Mirošovice. Přesto jsme zde zastavili. Nádherné sakury v přilehlé ulici, temně se zatahující nebe i milé náměstí,  za malou zastávku určitě stály. Oslavy vítězství na náměstí už končily a my přihlíželi, jak na opuštěném pódiu pracovníci balili aparaturu a v hledišti seděli poslední dva vytrvalci. Prošli jsme náměstí a zkusili kebab na náměstí. Mimochodem jsme si náramně pochutnali! . … a pak pokračovali dle plánu dál…

náměstí Rokycany

Rokycany

RokycanyKarel IV. zde roku 1362 založil Augustiánský klášter. Rokycany byly ve 14. století opevněny a až do husitských válek byly církevním majetkem. Roku 1421 dobyla Rokycany Žižkova vojska a téhož roku vypálili a vydrancovali Rokycany plzenští katolíci. V tu dobu byl také zpustošen klášter a roku 1584 byl zrušen. Další dějiny i třicetiletá válka dál městečko pustošil. Z části bylo vypáleno a roku 1623 zde byl zkonfiskován majetek…další ranou byla v 1. polovině 18. století morová epidemie, 1757 a 1784 další požáry, v r. 1771 hladomor. 40. léta 19. století už ovšem patřily Rokycany k výstavným českým městům. Za 1. republiky vznikaly nové obytné čtvrti, byly založeny nové zahradní čtvrt i Rašínov a Hořicov.

Květen 1945

5. května 1945 zde vypuklo  povstání, 7. května 1945 vstoupila do Rokycan americká armáda ..tady se dle dohody zastavila a čekala na příchod Rudé armády (10.5.). Demarkační linie je vyznačena v místní části Borek.

radnice

Rokycany – památková zóna

Od roku 1992 je historické centrum vyhlášeno a chráněno jako památková zóna. Z památek a míst k navštívení stojí za zmínku kostel P. Marie Sněžné, Dumetovský dům, Vojenské muzeum, Muzeum Dr. Bohuslava Horáka…

Známé podniky Marila , Hamiro začaly v 90. letech zanikat až po roce 200 přišli noví investoři, kteří vybudovali nové závody. Město postihly v r. 2002 a 2006 velké povodně.

Rokycany

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *