• Menu
  • Menu

Katakomby Klatovy

KATAKOMBY A MUMIE.

Pod  jezuitským kostelem Neposkvrněného početí P. Marie  a sv. Ignáce se nacházejí proslulé katakomby s mumiemi. Krypta byla vybudována společně s chrámem jako pohřebiště významných osobností města jezuitského řádu.

Systém vzduchových kanálů, který vyúsťoval na střeše kostela , přiváděl do krypty vzduch, který mrtvá těla vysušoval a  přirozeně mumifikoval.

Pohřbívat se zde začalo r 1676. V roce 1784 císař Josef pohřby v kostelech zakázal.

Do katakomb bylo uloženo asi 200 těl, např. páni z Klenové a Janovic, Příchovičtí Kolowratové, matematik Benjamin Schleier a další…

Katakomby Klatovy
Katakomby Klatovy

Výstavba kostela začala v rove 1656 podle projektu Carla Luraga, r. 1679 navázal na projekt Giovanni Domenico Orsi. Téměř hotový chrám byl zasažen r. 1689 obrovským požárem a byly zničeny vnitřní zařízení a vzácné varhany.

Kostel byl opak znovu obnoven a bylo doplněno některými prvky vrcholného baroka, dílo Kiliána Ignáce Dienzenhofera. Práce byly dokončeny v roce 1717, kdy byl kostel vysvěcen.Podobně jako na jiných jezuitských stavbách je zde patrný vzor Vignolova chrámu II Gesu v Římě. Je vystavěn na  půdorysu latinského kříže s kupolí nad křížem ramena tím je zachována klasická koncepce chrámu.

kostel Narození P. Marie a sv. Ignáce a Černá věž
kostel Narození P. Marie a sv. Ignáce a Černá věž
klíště

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


komentář