• Menu
  • Menu
Kaple v Ronchamp

Ronchamp

Katka

Katedrála je klenotem tvorby Le Corbusiera, nejznámějšího švýcarského architekta. Jedná se o betonovou stavbu, která pracuje se systémem kontrastu barevných světel a stínů. Svůj automobil můžete zaparkovat v centrální části Ronchamp a následně pěšky vyrazit na vrchol La Colline de Bourlémont. Já bych ovšem doporučovala vyjet autem až na malé parkoviště v blízkosti kaple, které je bezplatné. Již při výstupu z auta jsem spatřila informační tabuli o výstavbě v okolí. Je zde i podrobně vysvětlen systém zachování přírodních forem horizontu i šetrný přístup architektů k okolní krajině. Následně jsem se vydala k malému stánku se suvenýry před kaplí, kde je možné zakoupit i vstupenku do areálu stavby. Ceny jsou rozlišné v průběhu roku, studentům se ovšem vyplatí si s sebou vzít kartu ISIC, se kterou se vážou výhodné slevy. Prodavač, velmi milý mladík, student, mluví perfektně hned několika jazyky – angličtina, němčina, francouzština. V celém tomto okolí není problém se těmito jazyky domluvit. Dále v nitru Francie potom zbývá bohužel jen francouzština a občas angličtina.

Kaple v Ronchamp
Kaple v Ronchamp

Ke vstupence jsem dostala i mapku okolí a informace o stavbě, stejně jako o městě Ronchamp.

Samotná stavba se prezentuje jako majestátní betonová budova s prohnutým stropem. Pohledový beton vyznívá surově a vzbuzuje úctu a respekt, přesně podle Le Corbusierova plánu. V masivních stěnách jsou zasazena barevná skleněná okna, která vrhají rozmanité stíny v průběhu dne. Nejvýhodnější pro návštěvníka je zajít si do kaple dopoledne, kdy tyto světla září nejvýrazněji. Nachází se zde tři kazatelny, každá se zcela jinou atmosférou. Dvě z nich  ve vnitřních prostorách objektu a jsou osvětleny přírodním světlem klesajících z velkých střešních otvorů. Třetí kazatelna umístěna pod střechou katedrály s velkým travnatým prostorem slouží pro venkovní kázání. Terén v okolí stavby je modelovaný pro lepší požitek ze stavby a možnost výhledu na níže položené město.

Po této návštěvě mohu jen potvrdit, že Le Corbusierova klape je místem k rozjímání, relaxaci a pravého požitku z architektury.

Katka
Katka

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *