• Menu
  • Menu

Tálinský rybník to není

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Jihočeský kraj » Tálinský rybník to není

Jsme u rybníka, ale Selibovského, který s tím Tálinským tak trochu sousedí.

Selibovský rybník

Cestou z Lipna chceme zastavit u Tálinského rybníka. Odbočujeme z hlavní silnice. Cesta sem je teda dost zapeklitá, v aleji vysokých stromů máme v některých místech skoro problém s naší dodávkou projet,  navíc cesta je po deštích dost klouzavá. Jsme u rybníka, ale Selibovského, který s tím Tálinským tak trochu sousedí.   Stojí zde  budova Myslivecké sdružení Tálin- Blanice.

Selibovský rybník

Na pláži jsou mladí lidé, mají vyndané křesílka a stoleček a je tu pohoda. Ajka je unavená a jde si chvíli lehnout do auta. Ptám se mladých jestli se tady dá koupat. Né, tady ne. Rybník vypadá dobře, ale na koupání to asi opravdu není, škoda. Pokračuji po můstku na hráz kolem rybníka. Znovu vysoké stromy a cesta snad ještě užší. Pravděpodobně vede do vesničky Selibov. Kolem je pěkná příroda, na další louce se pasou krávy.

Selibovský rybník  leží na potoce Olšovka, jeho rozloha je 40 ha. Leží necelých 5 km od Protivína a je součástí Českobudějovické pánve. Každé léto se zde konají závody leteckých modelářů s modely hydroplánu. Populární jsou i zdejší podzimní výlovy.

Selibovský rybník

Je pravděpodobné, že rybník podobně jako Tálinský byl vybudován kolem roku 1500. Rybníky dali zbudovat krížovníci z řádu Krížovníku s červenou hvězdou v Praze, kterým vesnici roku 1253 daroval král Václav I.

Na jeho březích se točil v roce 1961 film Trápení – režie Karel Kachyňa.

Selibovský rybník
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *