• Menu
  • Menu

Slalomový kanál Brandýs nad Labem

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Slalomový kanál Brandýs nad Labem

V Brandýse nad Labem jsme se objevily náhodou. Jedeme do Prahy a tak vezmeme holky domů. Ajka tady s Ifčou trénují na vodním kanále. Obě dvě navštěvují školu Zažij vodu, která se specializuje na organizování vodáckých akcí, sportovních kurzů a teambuildingů. Kluci ze Zažij vodu mají zbrusu nové kajaky firmy Lettmann a samozřejmě i kurzy, které vás mohou naučit loďky ovládat. A kdo už něco umí a chtěl by si jen půjčit kajak, tak se to dá taky domluvit.

škola Zažij vodu

Kanál je svým charakterem pro začátečníky přímo ideální, tak se toho nebojte. Kanál v Brandýse se stává domovskou základnou pro výuku jízdy na kajaku jak začátečníků, tak mírně pokročilých kajakářů. Tato lokalita umožňuje efektivní výuku díky slalomovému kanálu i klidné hladině řeky Labe.

Vidím hrnoucí se vodu, několik kajakařů. Vypadají všichni stejně. No, to budou určitě oni! Tipujeme, kde je Ajka a tipujeme špatně a tak hodinu sledujeme úplně někoho jiného :).

Ifča – škola Zažij vodu

Surfing na statické vlně

Je po dešti a tak si krátíme čas pozorováním pár nadšenců, kteří trénují a surfují na vlně. Jedná se o první statickou vlnu pro surfing v České republice!

Vlna pro surfing

Provozní doba
Na kanále se trénuje od jara do podzimu. Trénink místního kajak klubu je většinou pondělí, středa, pátek 17:00 – 19:00, v té době je možné kanál také využít.Parkování je možné v ulici Na prádle před křížením s hlavní silnicí do Boleslavi.

Kanál pro vodní slalom Brandýs n.L.

Občanské sdružení Centrum vodních sportů Brandýs

Občanské sdružení Centrum vodních sportů Brandýs vzniklo v dubnu roku 2012. Založením sdružení začala práce na obnově provozu kanálu, kdy se vlastními silami snažili zajistit jak opravy, tak stabilní provoz. Pro podporu těchto aktivit rozvíjí spolupráci s neziskovými organizacemi, zástupci veřejné správy a samozřejmě komerční sférou, tak aby dokázali zajistit organizační, materiální a finanční podporu pro uskutečnění cílů.

Vlna pro surfing

Trochu historie

Od roku 1972 existoval v Brandýse v rámci TJ Houštka Stará Boleslav oddíl kanoistiky, který provozoval a rozvíjel svou činnost především v oblasti výchovy mládeže v disciplinách vodního slalomu a sjezdu na divoké vodě. Smyslem této činnosti bylo získat mladé zájemce o tento sport a vychovat z nich vodáky na úrovni rekreačního, případně u vybraných jedinců, na úrovni výkonnostního sportu.

Stavba kanálu

Smyslem stavby bylo vybudovat umělou slalomovou dráhu pro špičkové slalomáře s vědomím, že většina československých reprezentantů je soustředěna v Dukle Brandýs nad Labem, a proto je potřebné, aby právě v této lokalitě byly vytvořeny podmínky pro provozování tohoto druhu sportu. Zároveň tomuto záměru nahrávala i skutečnost, že tato lokalita bude snadno dosažitelná i pro špičkové závodníky z Prahy a celkově se toto zařízení stane dobrou propagací vodního slalomu mezi mládeží. V roce 1980 byl tedy v Brandýse postaven první umělý kanál v ČR.

Kanál pro vodní slalom Brandýs n.L.

Přibližně od roku 1998 nastala určitá stagnace činnosti oddílu zapříčiněná jednak chybným přístupem za strany ÚZSVM (Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových) v otázce převodu užívaného pozemku do vlastnictví klubu a jednak uzavřením brandýského mlýna, a tím i umělého vodního kanálu z důvodu restituce.

Návratem bývalých závodníků k trenérské činnosti znamená rok 2010 postupný rozmach klubu a opětovné posílení tradičních kajakářských klasických disciplin ve slalomu a sjezdu na divoké vodě. Klub po letech stagnace nabírá novou mládež.

Zažij vodu – půjčování kajaků
Kanál pro vodní slalom Brandýs n.L.

Otevření kanálu

Koncem roku 2012 došlo k zprovoznění umělého vodního kanálu a k dohodě s vlastníkem kanálu o jeho využívání pro účely klubu a veřejnosti. Došlo k náboru dalších mladých členů a klub se tak úspěšně rozrůstá.

Kanál pro vodní slalom Brandýs n.L.
Jana Schlitzová
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *