V Brandýse nad Labem jsme se objevily náhodou. Jedeme do Prahy a tak vezmeme holky domů. Ajka tady s Ifčou trénují na vodním kanále. Obě dvě navštěvují školu Zažij vodu, která se specializuje na organizování vodáckých akcí, sportovních kurzů a teambuildingů. Kluci ze Zažij vodu mají zbrusu nové kajaky firmy Lettmann a samozřejmě i kurzy, které vás mohou naučit loďky ovládat. A kdo už něco umí a chtěl by si jen půjčit kajak, tak se to dá taky domluvit.

Kanál je svým charakterem pro začátečníky přímo ideální, tak se toho nebojte. Kanál v Brandýse se stává domovskou základnou pro výuku jízdy na kajaku jak začátečníků, tak mírně pokročilých kajakářů. Tato lokalita umožňuje efektivní výuku díky slalomovému kanálu i klidné hladině řeky Labe.
Vidím hrnoucí se vodu, několik kajakařů. Vypadají všichni stejně. No, to budou určitě oni! Tipujeme, kde je Ajka a tipujeme špatně a tak hodinu sledujeme úplně někoho jiného :).

Surfing na statické vlně
Je po dešti a tak si krátíme čas pozorováním pár nadšenců, kteří trénují a surfují na vlně. Jedná se o první statickou vlnu pro surfing v České republice!

Provozní doba
Na kanále se trénuje od jara do podzimu. Trénink místního kajak klubu je většinou pondělí, středa, pátek 17:00 – 19:00, v té době je možné kanál také využít.Parkování je možné v ulici Na prádle před křížením s hlavní silnicí do Boleslavi.

Občanské sdružení Centrum vodních sportů Brandýs
Občanské sdružení Centrum vodních sportů Brandýs vzniklo v dubnu roku 2012. Založením sdružení začala práce na obnově provozu kanálu, kdy se vlastními silami snažili zajistit jak opravy, tak stabilní provoz. Pro podporu těchto aktivit rozvíjí spolupráci s neziskovými organizacemi, zástupci veřejné správy a samozřejmě komerční sférou, tak aby dokázali zajistit organizační, materiální a finanční podporu pro uskutečnění cílů.

Trochu historie
Od roku 1972 existoval v Brandýse v rámci TJ Houštka Stará Boleslav oddíl kanoistiky, který provozoval a rozvíjel svou činnost především v oblasti výchovy mládeže v disciplinách vodního slalomu a sjezdu na divoké vodě. Smyslem této činnosti bylo získat mladé zájemce o tento sport a vychovat z nich vodáky na úrovni rekreačního, případně u vybraných jedinců, na úrovni výkonnostního sportu.
Stavba kanálu
Smyslem stavby bylo vybudovat umělou slalomovou dráhu pro špičkové slalomáře s vědomím, že většina československých reprezentantů je soustředěna v Dukle Brandýs nad Labem, a proto je potřebné, aby právě v této lokalitě byly vytvořeny podmínky pro provozování tohoto druhu sportu. Zároveň tomuto záměru nahrávala i skutečnost, že tato lokalita bude snadno dosažitelná i pro špičkové závodníky z Prahy a celkově se toto zařízení stane dobrou propagací vodního slalomu mezi mládeží. V roce 1980 byl tedy v Brandýse postaven první umělý kanál v ČR.

Přibližně od roku 1998 nastala určitá stagnace činnosti oddílu zapříčiněná jednak chybným přístupem za strany ÚZSVM (Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových) v otázce převodu užívaného pozemku do vlastnictví klubu a jednak uzavřením brandýského mlýna, a tím i umělého vodního kanálu z důvodu restituce.
Návratem bývalých závodníků k trenérské činnosti znamená rok 2010 postupný rozmach klubu a opětovné posílení tradičních kajakářských klasických disciplin ve slalomu a sjezdu na divoké vodě. Klub po letech stagnace nabírá novou mládež.


Otevření kanálu
Koncem roku 2012 došlo k zprovoznění umělého vodního kanálu a k dohodě s vlastníkem kanálu o jeho využívání pro účely klubu a veřejnosti. Došlo k náboru dalších mladých členů a klub se tak úspěšně rozrůstá.

Přidat komentář