• Menu
  • Menu

Stachelberg

Rozhledna Eliška

Potřebovali jsme po štědrovečerní večeři trochu rozpohybovat, proto jsme se rozhodli pro výlet na nedaleký Stachelberg, resp. k nové rozhledně Eliška. Z informační tabule jsme zjistili, že rozhledna se nachází v nadmořské výšce 632 m.n.n. a byla postavena v období od dubna do října 2014. Jméno dostala po české a polské královně Elišce, manželce krále Václava II. Rozhledna ční do výšky 24,5 metru, přičemž horní vyhlídková plošina je ve výšce 20,8 metrů nad terénem (ta nižší je ve výšce 9,4 metru). Z Elišky se dá za jasného počasí (které jsme my celkem měli) dohlédnout na Libavské sedlo, Vraní, Jestřebí a Orlické hory. Z rozhledny je také vidět rozlehlý areál stachelbergské pevnosti.

Na internetu se můžeme dočíst, že Stachelberg tvořil součást pohraničního opevnění proti hitlerovskému Německu. Byl rozestavěn v říjnu 1937 jako největší československá dělostřelecká tvrz a jedna z největších pevností svého typu v celosvětovém měřítku. Jeho výstavbu přerušila mnichovská dohoda a odstoupení pohraničí Německu v říjnu 1938. Měl mít 12 objektů (bunkrů) spojených rozsáhlým podzemím. Za necelý rok výstavby se podařilo vylámat podzemní prostory a na povrchu vybetonovat jeden bunkr.

Eliška
Eliška

My jsme si areál prohlédli sami, ale lze využít i služeb průvodce, kdy součástí prohlídky je mj. pěchotní srub T-S 73 s vojensko-historickou expozicí, unikátní rozestavěné podzemí pevnosti  a vyzbrojený objekt lehkého opevnění.

My jsme si prošli i část systému polního opevnění. Původní mnohem rozsáhlejší systém se skládal z bojových a spojovacích zákopů a palebných postavení pro kulomety.

Všechny objekty v areálu pevnosti Stachelberg propojuje cesta s řadou informačních panelů. Z ní vychází 7,5 km dlouhá naučná stezka „Opevněné Trutnovsko“.

Simona

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *