Cestování se psem Švýcarsko
Cestování se psem může být ve Švýcarsku výzvou, protože je poměrně obtížné najít místo, kde by mohl být pes volně puštěn. Na každém kroku jsou cedule zakazující vstup psům – často i na odlehlých zelených plochách. Podél Rýna existují pouze dvě místa, kde se psi mohou koupat. Opravdu jen dvě! Švýcarsko není zemí přátelskou k pejskařům, jako například Česko. Pravidla pro venčení jsou obecně velmi přísná a jejich porušení se nevyplácí – pokuty jsou skutečně astronomické. Tento víkend jsme navštívili kanton Ticino, kde naopak psi byli téměř na každém rohu. Pro mě to byla neuvěřitelná podívaná!
Pokud cestujete se psem po Švýcarsku, počítejte s tím, že za něj budete v každém dopravním prostředku platit stejnou částku jako za dospělého. To není zrovna levné!
Psí exkrementy se zde musí sbírat naprosto všude – dokonce i na loukách! Ty jsou totiž často pastvinami pro krávy a požití psích výkalů by pro ně mohlo být smrtelné. Odpadkové koše na psí exkrementy jsou na každém rohu, vždy s igelitovými sáčky zdarma. Každý kanton má své vlastní barevné provedení sáčků. 🙂 Ve Švýcarsku také narazíte na velké množství volně se pohybujících koček, což může z klidné procházky se psem udělat adrenalinový zážitek. Pravidla se liší podle jednotlivých kantonů, ale jedno je pro celé Švýcarsko společné – zákaz chovu bojových plemen.
A ještě jedna zajímavost – pokud máte ve Švýcarsku domácí zvíře, musí být vždy chováno v páru! Pokud například vlastníte zlatou rybičku, je její samostatný chov považován za nepřípustný a dokonce trestný. Výjimku tvoří pouze psi a kočky.
A protože nic není černé ani bílé a protože se k tématu psi ve Švýcarsku rozvinula velká diskuze, přidávám i jiné názory:
…Já tu žiji, a naprosto nesouhlasím s prohlášením “není zemi přátelskou k pejskařům” naopak je to ráj /Michaela Jandásková/.
…Známý žije ve Švýcarsku, mají psa se kterým cestují po horách v obytné dodávce a rozhodně nikde problém nemají /Kateřina Kundelová/.
Basilej
Basilej je opravdu krásné město, kde se mísí velké množství cizinců. Je to dáno výhodnou polohou tohoto města – nachází se na hranicích Švýcarska, Německa a Francie. Není třeba zdůrazňovat, že Basilej je především městem kultury. Pokud nejste omezeni termínem své návštěvy, doporučuji zavítat sem během února nebo března, kdy se zde koná největší karneval ve Švýcarsku. Na začátku karnevalu – vždy v pondělí – ve 4 hodiny ráno zhasnou v centru veškerá světla a začíná neuvěřitelná přehlídka masek, hudby a veselí. „Tři nejkrásnější dny“, tak je také festival známý a je oslavou jara a Velikonoc. Po dobu 72 hodin se ulice naplní tisíci převleky, jejichž nositelé se po celou dobu karnevalu nesmí odhalit.
Řeka Rýn – nechat se nést
Pokud budete v Basileji v létě, rozhodně si nenechte ujít pohled na plavce, kteří se nechávají unášet proudem v řece Rýn. Ráno nebo večer, po skončení práce, kráčí velké množství lidí k Rýnu, svléknou saka, košile či elegantní šaty, uloží je do nepromokavých vaků a nechají se unášet proudem blíže k centru města. Poté se osprchují, obléknou a pokračují domů, nebo si zajdou na drink. Je to opravdu fascinující podívaná! Vstup umožňují kovové žebříky, plošiny, plovárny nebo plážičky. K úschově oblečení a cenností se používají barevné nepromokavé vaky, které zároveň slouží jako výstražné body pro proplouvající lodě.
Přidat komentář