• Menu
  • Menu

Vatikán – nejmenší nezávislý stát na světě

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » Vatikán – nejmenší nezávislý stát na světě

Vatikán – Holy See :  suverénní městský stát, uvnitř  města Říma,  vznikl  na základě Lateránských smluv a byl   založen roku 1929. Jménem Svatého stolce podepsáno kardinálem Peitrem Gasparinim a  jménem království Itálie  podepsané předsedou vlády Benitem Mussolinim. Vatikánský městský stát je  církevní nebo duchovně – monarchistický stát  a hlavním biskupským stolcem ( čítajících přes 1,1 miliardu věřících římskokatolických a ortodoxních věřících na celém světě).  Státu vládne římský biskup – papež, který sídlí v papežském paláci.

Vatikán

Obřady Vatikánu jsou v italštině , oficiální dokumenty Svatého stolce jsou hlavně v latině.

Území  Vatikánu se skládá z uzavřených zděných prostor. Území zahrnuje: baziliku sv. Petra  (Michelangelo Buonaroti , G. Lorenzo Bernini…) a Svatopetrské náměstí s Apoštolským palácem, dalšími budovami a přilehlými zahradami.  Muzea ve Vatikánu mají jedny z největších uměleckých  sbírek  na svět. K Vatikánu náleží také exteritoriální území , které má zvláštní statut : patří mezi ně papežské baziliky sv. Jana v Lateránu, sv. Pavla za hradbami a bazilika Panny Marie Větší  a letní sídlo papeže v Castel Gandolfo.

Vatikán

 

Vatikán je poutní místo  a míří sem tisíce turistů z celého světa, nejvíce o velikonočních a vánočních svátcích.Jeho rozloha je asi 44 hektarů. Nachází se  na vrcholku Vaticanus Mons a leží při západním břehu řeky Tibery. Počet obyvatel Vatikánu nedosahuje čísla 600, z toho žen je kolem 30.

Vatikán má svou vlastní televizi, rádio, banku , své noviny  a Švýcarskou gardu…

Dana Dajdulka

Více jak 15 let se pro mě stalo cestování drogou. Za tu dobu jsem mimo Evropu navštívila USA, Nový Zéland, Thajsko, Kambodžu, Velikonoční Ostrovy... poslední roky se mou láskou stala Jižní Amerika. Každá další cesta je pro mne nejenom výzvou, ale také uskutečněnými sny poznat místa , které tak dobře znám z knih a cestopisů.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *