• Menu
  • Menu

Z Červeného Kostelce do Trutnova

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Královéhradecký kraj » Z Červeného Kostelce do Trutnova

Rozhodla jsem se prozkoumat okolí svého domovského města Trutnova. V jednu krásnou květnovou sobotu jsme vlakem dojeli do Červeného Kostelce, odkud jsme se vydali zpátky domů. Přímá cesta by nám sice zabrala cca 20 km, ale to nám nestačilo, takže jsme to vzali oklikou a nakonec z toho bylo kilometrů rovnou čtyřicet.

Od vlakového nádražní v Červeném Kostelci jsme se vydali směrem ke zřícenině hradu Vízmburk, který byl poprvé zmíněn už v roce 1279 v Dalimilově kronice. V současné době se zřícenina opravuje, takže se do ní bohužel nedá dostat.

Vízmburk

Přes rozcestí Potůčky jsme to pak vzali k řece Úpě. Kousek jsme šli po modré turistické cestě, která byla označená jako Svatojakubská. Letos jsem původně měla v plánu jít touto cestou z Porta do Santiaga de Compostela, takže jsem si aspoň kousek tohoto odsunutého snu splnila.

Přešli jsme přes Úpu a kousek pokračovali po Cestě Boženy Němcové, ze které jsme odbočili na Justynčinu stezku, abychom našli Končinský vodopád. No, vody v něm moc nebylo, ale mohli jsme si ho odškrtnout. Odtud jsme došli do hezké vesničky Končiny. Dalším naším cílem byla Boudyšova vyhlídka, což znamenalo projít přes vesnice Mečov, Křižanov a Posadov.

Baudyšovy vyhlídky byl krásný výhled směrem na Libňatov, ale nás spíš vyděsila „měsíční krajina“ na druhé straně – veliká vykácená planina bez stromů. Cestou necestou jsme pak postupovali dál až do Hajnice k Mravenčím domkům. Německy se jmenovaly Ameisenhaüseln a byly založeny v druhé polovině 18. století. Svůj název dostaly podle mravenišť, která se v době jejich založení nacházela v jejich okolí. Je zde zděná kaplička s dřevěnou zvonicí.

Odtud už byl Trutnov sice na dohled, ale my si cestu ještě prodloužili. Ve Střítěži jsme přešli hlavní silnici a přes louky pokračovali do rekreačního areálu Dolce, kde jsme si dali v kiosku zasloužené pivo a limonádu. Pak už nás čekalo posledních cca 6 kilometrů domů.

Simona

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *