• Menu
  • Menu

Z Vienne do Valence v Římských šlépějích

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Francie » Z Vienne do Valence v Římských šlépějích
Le Temple d’Auguste et de Livie

Vienne je jedním z nejstarších francouzských měst s obdivuhodnými architektonickými památkami. Sídlo je ze všech stran chráněno přírodním reliéfem, díky němuž odolalo v minulosti tolika nájezdům a pokusům o dobytí. Původní osada byla založena v roce 27.př.n.l. Římany. Z těchto dob se zde tyčí mnohé památky, které utvářejí jedinečnost místa.

Chodba v bazilice

Nejvýhodnější je zaparkovat vaše auto či kolo na malém parkovišti u hřbitova na kopci. Odtud se vydat pěšky do nitra živoucího organismu. Bazilika na nádvoří, krásně osvětlený Tempel nebo římské amfiteátry zaberou pak půl dne návštěvy. V městě se konají nejrůznější festivaly. Od jazzového, který jsme zažili my po filmové či divadelní. Místo opravdu žije čilým živo

tem. Lidé na zahrádkách ochutnávají místní delikatesy, víno, sýry a čerstvé ovoce. Není zde tolik turistů, vzhledem k malé rozloze. Ale všem vřele doporučuji navštívit Vienne. Obyvatelé jsou nesmírně milý a otevření lidé, kteří rádi poradí a pomohou.

Temple d’Auguste et de Livie na náměstíčku je chrám věnovaný na počest císařského kultu císaře Augusta a jeho manželky Livie. Stavba vznikla pravděpodobně v letech 25-27.př.kr. Chrám obklopují sloupy po třech stranách. Samotný stojí na podiu 2,5m vysokém. Jeho základna se tedy nachází vysoko nad našimi hlavami. Chrám se nachází na bývalém Foru a na jeho vchod je orientována bazilika stojící opodál. Osa stavby je tradičně východo-západní. Stavba jako taková je dokonalým klenotem tohoto městečka. Dále pokračujeme k amfiteátru. Le Théâtre antique de Vienne byl postaven v prvním století našeho letopočtu. Dílo se rozkládá na svahu s výhledem na město, tvoří pár s Odeonem, což je pozoruhodné z hlediska archeologického a velice vzácné v římském světě. Odeon ve Vienne je jedním z mála ve starověkém světě. Dnes toto divadlo se svými 46 úrovněmi pojme až 8000 diváků. Ve starověku bylo uzavřeno jevištní stěnou, jaká je nám dnes známa v Orange. Díky tomuto konstrukčnímu principu mohlo pojmout až 13 000 diváků a stalo se tak druhým největším římským divadlem své doby (po amfiteátru v Autum). Prvky divadelní stěny i jednotlivých stupňů jsou konzervovány a uschovány v muzeu historie.

Dalším klenotem Vienne je dozajista Kostel svatého Maurice. Jedná se o nejstarší katedrálu diecéze Vienne, poprvé zmíněnou v roce 314. Stavba zabírá stejné místo od čtvrtého století. Po původním diamantu však žádná stopa nezůstává. Katedrála byla přestavěna v románském stylu mezi 1030 a 1070 arcibiskupem. Postupem času přibily i styl gotický a renesanční. Všechny jsou však použity v dokonalé vyvážené rovnováze. Takže nedochází k žádnému vzájemnému negativnímu působení slohů. Stavba zažila stejně jako mnoho jiných na světě krušná období. Od občanských válek s vypáleným interiérem po funkci seníku a kasárna za dob revoluce. O to cennější svědectví v současnosti vydává.

La cathédrale Saint-Maurice

Z Viene se vydáváme Do Valence. Malého města s krásnou nově zrekonstruovanou pěší třídou v centru. Naší zastávkou zde je La cathédrale Saint-Apollinaire pyšně se tyčící na nejvyšším vrcholku města. Jedná se o nejstarší památku tohoto sídla pocházející z 10. století. Zajímavostí je, že katedrála byla v minulosti několikrát zasažena bleskem s různými stupni poškození. Místí vyprávějí o tomto spoustu legend. Výzdobu jsme našli minimální. Pouze polychromovanými kameny nebo barevnými skly oken. Zarážející je rozsah stavby a její architektonická kompozice. Díky úderům blesku byla původní propozice několikrát změněna a vznikla tak unikátní památka asymetrickéhocharakteru. Na náměstí před katedrálou se konají festivaly, trhy a drobné koncerty. Zastávka ve Valence byla pouze tříhodinová zahrnující i nákup potravin spojený s prohlídkou města. Po zážitcích a dojmech z Vienne bohužel zůstalo toto místo v jejím stínu.

Cathédrale Saint-Apollinaire de Valence

 

Katka