• Menu
  • Menu

Žulové lomy Sedlčansko

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Žulové lomy Sedlčansko

Žulový lom Občina /Obsina/

Tip na tenhle lom jsme dostali v  hospodě v Sedlčanech, kde jsme byli na obědě. Venku by se dal vzduch krájet. Vedro. Díky dobrému popsání místa, jsme lom celkem bez obtíží našli. Malá, spíše chatová  obec Občiny /Obsiny/, kousek za Kosovou Horou. Nad železniční stanicí, kolem rybníka do kopečka, zatočit do leva. Parkujeme kousek za chatami. Vcházíme do lesíka, velký kámen a na něm VSTUP ZAKÁZÁN! Nevím přesně kam je vstup zakázán, pokud jdete za starou rozpadlou budovou  s prošlapanou cestičkou, tam žádný zákaz není….

URBEX

Jdeme kolem budov, které pamatují éru, kdy se tady těžilo, dobu, kdy tady kameníci připravovali materiál a kostky  na stavby. Kamenický provoz tady byl ještě nedávno. K lomu je to 5 minut.

žulový lom -URBEX
žulový lom -URBEX

Koupání

Voda uprostřed žulových skal. Na několika místech je pár lidí , jsou tu i jejich psí miláčci. Vstup do vody je schůdný  na čtyřech  místech. První ponoření do vody je trochu studené, ale pak už je to jenom paráda. Ze skály je možné pozorovat i nějaké ty rybky. Někteří návštěvníci uklízí po těch předcházejících vajgly a papíry. Nechápu, proč ta úžasná pohoda koupání v přírodě nedokáže tyhle  arogantní  a nepořádné pitomce odšplouchnout pěkně daleko…Koupat se sem chodí zřejmě lidé s chat a okolí. Hladina v lomu každým rokem stoupá.  Mile nás  překvapila zdvořilost návštěvníků lomu, pozdrav a úsměv tady nikomu nedělá potíže.

žulový lom Občiny/Obsiny/
žulový lom Občiny/Obsiny/

Potápění

V lomu se prý i potápí. Hloubka je tady do 10 m. Viditelnost pod vodou závisí na ročním období. Pozor na ponořená těžebná zařízení !!

 Koupání na vlastní nebezpečí !!!!

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *