• Menu
  • Menu

Zvířetice – zřícenina

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Středočeský kraj » Zvířetice – zřícenina

Zřícenina gotického hradu Zvířetice

Vydaly jsme se na výlet na zříceninu Michalovice. Ze všech stran oplocená zřícenina byla zavřená. Tady otvírají až v dubnu, jak nám řekli domorodci. Poradili nám, jeďte na zříceninu Zvířetice. Je to 5 km odsud, je otevřená a určitě se vám bude líbit.

Zřícenina Michalovice

Bitva na zřícenině hradu Zvířetice

Procházkou  lesem od parkoviště, svahy lemují jarní kytičky, mezi stromy, kde se tyčí hrad, prosvítá sluníčko a za 15 minut jsme na místě. Zapálené válečné ohně a zuří tady boj na život a na smrt. Malí kluci, dva tábory s meči a štíty,  bojují o vítězství. Nevíme, kteří zvítězili, ale určitě tihle skautíci oživili probouzející jaro na zřícenině Zvířetice. Od zříceniny a  upravené vyhlídky, která se nachází v severní věži je dobře vidět do kraje. Odtud jsou vidět i dominanty Českého ráje.

Zřícenina Zvířetice

Historie hradu

Přicházíme k mohutným zříceninám gotického hradu, který se vypíná na ostrohu nad pravým břehem Jizery. Hrad založený počátkem 14. století Zdislavem z rodu Markvartů. Roku 1528 hrad přestavěli  na renesanční zámek Vartemberkové. Valdštejnové pak zámek v první polovině 17. století upravili barokně. Po roce 1653 byl zámek využíván jen k hospodářským účelům, po roce 1693, kdy zámek zasáhl požár, byl opraven. Od roku 1720, kdy zámek zasáhl další požár, zůstal už jako zřícenina.

Zřícenina Zvířetice

Barokní jízdárna

V prostoru před dnešním parkovištěm stávala mohutná budova jízdárny („rajtšuly“) z roku 1683, která byla posledním článkem stavebního vývoje zámeckého komplexu. Tady probíhala drezúra koní v chladných měsících uvnitř budovy. Budova jízdárny byla v roce 1973 zdemolována.

 

Zámecký pivovar

V zámku Zvířetice fungoval od 16. století pivovar. Předpokládá se , že část provozu byla umístěna ve sklepích straého paláce. Výroba sladu pak probíhala v dodnes zachovalé sladovně na předhradí.

Vyhlídka Zvířetice

Zřícenina se nachází nad železniční stanicí Bakov nad Jizerou a je přístupná po celý rok.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *