• Menu
  • Menu

Ahhaa – vědecké centum v Tartu

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Estonsko » Ahhaa – vědecké centum v Tartu

Ahhaa je největším vědeckým centrem pobaltských států a najdeme ho v univerzitním městě Estonska Tartu.  Centrum vzniklo jako projekt Univerzity v Tartu, která pak v roce 2004 svůj projekt předala městu.Výstavba centra začala v roce 2008 a byla dokončena v roce 2010. Rozkládá se na 10 000 m² a dělí se na 3 unikátní výstavní haly.Vědecké centrum najdeme přímo v centru města.

Ahhaa - Science centrum in Tartu
Ahhaa – Science centrum in Tartu

Co se týče zdejší výstavy, tak je velmi pestrá , a potěší jak menší děti tak dospělé. Je zde postaráno o zábavu stejně, jako a možnost dozvědět se něco nového.

Najdeme zde něco pro miláčky aut a  něco pro ty,  co se chtějí dozvědět, jak fyzika funguje. Jako další můžete naživo pozorovat líhnutí malých kuřátek. Můžete si nasadit zvláštní brýle, ve kterých vidíte jako ryba ve vodě a zjistíte  jak těžké je se s tímto pohybovat . Další test může být , jak na nás působí, když stojíme v místnosti, která je nakloněná.A co teprve  zrcadlové bludiště, kterým  je těžké projít, protože  opravdu  není poznat,  co je zrcadlo a co ne :D.

U stropu v jedné z místností zde visí koule, která se otevře, když si na jakousi váhu stoupnou lidi a dávají dohromady určitou váhu.

Ahhaa - Science centrum in Tartu
Ahhaa – Science centrum in Tartu

Je zde výtah, kde si můžete vybrat cestu do vesmíru či do středu Země (nedoporučuju pro klaustrofobiky).

Najdeme zde toho mnoho a bylo by zbytečné to vše vyjmenovávat, ale rozhodně to stojí za to! Já sama jsem tam strávila minimálně 5 hodin :D.

Na konci ještě najdeme docela příjemný obchůdek  s  různými skládačkami a blbůstakmi, hlavně teda pro děti.

Co je také velmi příjemné, je ,  že dostanete pásek na ruku, takže vědecké  centrum Ahhaa  ten den můžete kolikrát chcete opustit, například na oběd, a zase se vrátit.

 

Ahhaa - Science centrum in Tartu
Ahhaa – Science centrum in Tartu

Otevírací doba :

po-čt a so – 10-19:00

pá a ne – 10- 20:00

vstupné :

dospělí – 12€

dítě – zdarma

rodinný – 26€

student/důchodce – 9€

 

 

 

 

klíště

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *