• Menu
  • Menu

ALBÁNIE, nakouknutí do nitra Balkánu 6 – Albánské pobřeží

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Albánie » ALBÁNIE, nakouknutí do nitra Balkánu 6 – Albánské pobřeží

Himare

Náš další cíl je pobřeží, ubytovat se hodláme až se nám bude někde líbit. To je trochu problém, jsme docela vybíraví a rozhodně nechceme trávit čas na místě plném slunečníků a lehátek. A to je většina Albánského pobřeží. Protože se nám krátí čas našeho pobytu, musíme kalkulovat, jak dlouho a kde ještě pobýt. Na náladě nám moc nepřidávají zprávy o začínajícím konfliktu mezi Kosovem a Srbskem, kdy jsou za asistence vojenských jednotek zablokované některé hraniční přechody. Pokud by se nám nepodařilo přejet přes Kosovo, znamenalo by to pro nás značnou zajížďku přes Severní Makedonii a do té se nám moc nechce.

Jedeme po silnici lemující pobřeží a kocháme se, moře je krásné a čisté, turisti téměř žádní, silnice prázdná. Podle značek u silnice varujících před dopravními zácpami a podle popisu v průvodci, v letních měsících to tady musí být docela horor, hlava na hlavě a děsivé dopravní zácpy. Všude jsou vystavěné hotelové komplexy a docela mohutně a patrně bezhlavě se dál staví.

Sami v kempu

Kolem poledne dojíždíme do městečka Himare kde stavíme a jdeme si dát něco k jídlu. Při čekání na jídlo listujeme v průvodci a nacházíme zmínku o malém kempu nedaleko, v borovém lese. Chvíle hledání a kemp nacházíme. Je to náš ideál, borovice až k moři a co je nejvíc, jsme tam úplně sami. V autě vezeme kompletní kempovací výbavu, takže stavíme stan, rozkládáme křesílka, jdeme se vykoupat a cítíme se skvěle.

Pobřeží Albánie

V kempu strávíme dvě noci a společnost nám dělá jenom místní mladý pes, kterého jsme pojmenovali „Blondýna“. Úžasné jsou procházky podél rozeklaného romantického pobřeží, kde dojem pouze kazí všudypřítomné malé betonové bunkry, které nechal po celé zemi vystavět bývalý paranoidní komunistický diktátor Enver Hodža. Bunkříky působí docela komicky nesmyslně a narazíte na ně prakticky všude, i třeba v panelákové zástavbě ve městě. To si jdete městem kolem parkujících aut, vedle okrasný trávník s keři, balkony s vlajícím prádlem a najednou kopule bunkru se střílnou…

Pobřeží Albánie bunkry

 

Dusan

Pokud mi to čas a finance dovolí, cestuji. Kamkoliv. Poznávání cizích krajů, lidí, jejich zvyků mě nesmírně obohacuje. Nebudu vzpomínat, jak jsem si koupil nové auto, ale co jsem kde a kdy viděl, prožil a koho potkal. Moc rád se vracím domů. Škoda, že to všechno nepřišlo dřív.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *