• Menu
  • Menu

Antonínovo údolí – Bledule

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Královéhradecký kraj » Antonínovo údolí – Bledule

Antonínovo Údolí se nachází v Krkonoších mezi Mladými Buky a Svobodou nad Úpou. Na jaře zde můžete obdivovat nejen přírodu, ale také velké společenstva bledulí a sněženek. Z Dolních Sejfů je možné pokračovat  kolem v této době krásně zamrzlém potoku Kalná do Antonínova údolí až k přírodní památce Slunečná stráň. Dalším cílem za krásnými bledulemi může být procházka do Sklenářovického údolí.

Antonínovo Údolí

První dochované zmínky o osídlení této oblasti pocházejí z 2. pol. 16. století a souvisí s těžbou drahých kovů, která zde byla značně rozšířena. Stálí osadníci se zde však usadili mnohem později. Osada Dolní Sejfy byla založena v r. 1682 knížetem Adolfem Schwarzenbergem na pozemcích někdejšího poplužního dvora.

Antonínovo Údolí

 V roce 1866 zde postavil Anton Francel z Mladých Buků tři budovy. Téměř od počátku byl v jedné z nich hostinec. Navštěvovaným a oblíbeným se stal na počátku 20. století, kdy zde vařila Augusta Franclová, vyhlášená kuchařka. Hostinec byl oblíbeným výletním místem pro letní hosty ve Svobodě nad Úpou i v Jánských Lázních. Původní hostinský objekt byl zbořen  koncem 80. let 20. století a na jeho místě byl postaven na počátku 90. let hotel.

Český název Antonínovo Údolí není tolik známé, více se používá označení Sejfy (z něm. Seifen)

Antonínovo Údolí

Obec Sejfy (z německého názvu Seifen = rýžovat) se rozkládala na území dnešní Ryžovny. Založena byla již v počátku 16. století a rýžoval se zde cínovec, těžily cínové, stříbrné a kobaltové rudy. Tato činnost je dodnes doložena písemnými záznamy, ale i pozůstatky šachet, štol a hromadami vyprapraného materiálu kolem Sejfského potoka – zbytky po rýžování zlata.

Antonínovo Údolí

Obec zanikla po druhé světové válce, když byla většina obyvatel odsunuta do Německa.

foto: Miloš Šálek

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *