• Menu
  • Menu

Babiččino údolí

Vydat se do jednoho z nejnavštěvovanějších  poutních míst, do Babiččina údolí, je  v době pandemie a nouzového stavu Covid 19, sázkou do loterie. Krásné slunečné počasí je pak zárukou, že stejný nápad budou mít i ostatní. Přesto risk stál za to, je všední  den a tak vyrážíme. Máme štěstí, davy turistů z víkendu se nekonají, a tak procházka tímto romantickým místem, kolem potoka lemovaného vrbami s rouškou na obličeji, se vydařila.

Viktorčin splav

Babiččino údolí

Malebné údolí  řeky Úpy mezi Havlovicemi a Českou Skalicí, v němž se odehrává děj románu Boženy Němcové Babička. Národní kulturní památka, dnes významný výletní cíl s řadou turisticky atraktivních objektů. Současný název se používá od přelomu 19. a 20. Století.

Staré bělidlo

Pod Viktorčiným splavem mezi řekou a mlýnským náhonem stojí Staré  bělidlo čp. 7, roubená stavba na kamenné podezdívce se šindelovou střechou z r. 1797, vystavená mlynářem Antonínem Ludrem /Rudrem/, jejíž interiér  s „ babiččinou světničkou“ byl upraven tak, aby odpovídal líčení B. Němcové. Ve 40. letech 19. století byla vedle bělidla vystavěna patrová kamenná budova panské prádelny. Dále po proudu je sousoší babičky s vnoučaty, pátrajícími na obloze po „ svých“ hvězdičkách, od sochaře Gutfreunda z r. 1922.

sousoší Babičky s vnoučaty

O kus dál Panský mlýn, významná technická památka i památka lidové architektury, který ze staršího objektu přestavěl po r. 1773 rovněž A. Ludr /Ruder/. Je to patrová budova se zachovalou mlýnicí a původním vybavením. Vedle mlýnice bývala pekárna a dvě komory, nahoře pak dvě obytné místnosti – byt mlynáře a šalanda, v níž se scházeli mleči. Při rekonstrukci v roce 1950, která mlýnu vrátila původní vzhled, bylo obnoveno dřevěné mlýnské kolo a obytné místnosti vybaveny dobovým nábytkem.

Ludrův mlýn

Areál mlýnu dopluje empírový objekt mandlu z počátku 19. stoletíˇ. Bývalá Panská hospoda u silnice při okraji údolí byla postavena v 50. letech 19. století, v jeho blízkosti roste několik  starých cizokrajných stromů. Babiččiným údolím z České Skalice až k Rýzmburskému altánu prochází naučná stezka, dlouhá 7,5 km , s 25. přírodovědnými, literárními a historickými zastaveními.

Babiččino údolí

Nejcennější část údolí mezi Červenou Horou a českou Skalicí je již od r. 1952 chráněným územím, nyní národní přírodní památkou o rozloze cca 333 ha.

Foto: Pepa Brzák

Část textu: Velká turistická encyklopedie / Královehradecký kraj: Petr David, Vladimír Soukup

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *