• Menu
  • Menu

Baliny

Téměř na konci světa, v údolí Balinky asi 4,5 km od Velkého Meziříčí, se nachází malebná obec Baliny. Poprvé je obec zmiňovaná v r. 1358. Před sedmi sty lety dostal kostel svatého Mikuláše ve Velkém Meziříčí tři lány v Balinách. První osobností obce byl Matěj z Balin, který připojil v roce 1415 svůj podpis a pečeť na protestní list do Kostnice, která žádala propuštění Mistra Jana Husa. Od patnáctého století byly Baliny součástí meziříčského panství.Okolní obce jsou Uhřínov, Velké meziříčí, Oslavice, Oslavička a Nový Telečkov. Obec leží na okraji přírodního parku Balinské údolí. Stojí tu kaple se zvoničkou, statek s hlavní budovou s mansardovou střechou a několik starších usedlostí.

Baliny kříž

Kaplička

Dominantou obce je kaplička. Zděná rustikální stavba z první poloviny 19. století.
Nedaleko obce Baliny byl ve 13. století založen gotický hrad, později přestavěn na renesanční zámek. Zachovalo se pouze původní gotické opevnění. Roku 1723 zachvátil zámek požár, následovala přístavba barokního křídla podle návrhu Jana Blažeje Santiniho.Zámek byl restitučně navrácen posledním majitelům. Zámek je zpřístupněn.V obci je několik památných křížů, dalších 6 se nachází v balinském katastru.

Baliny kaplička

Vrch Kopaniny (530m) se východně svažuje k říčce Balinka. Nad obcí se nachází 2 rybníky. Podél toku Balinky vede modrá turistická značka z Velkého Meziříčí , souběžně s ní i cyklostezka č. 5234.

Baliny
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *