• Menu
  • Menu

Praskolesy – lípa jako zvonice

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Vysočina » Praskolesy – lípa jako zvonice

Praskoleské lípy

Mohutnou lípu jsme objevily mezi rybníky a zbytky rašelinišť, v  malebné vsi Praskolesy, v lesnaté krajině pod kopcem Vrchy (626 m).

Praskolesy – památná lípa

Památné lípy

Rostou tu dvě památné lípy malolisté, první stojí  na návsi a je stará 800 let, vysoká je 23 metrů, obvod kmene je 920 cm. Je to to nádherná solitéra s divotvorným tvarem, v které se můžete schovat. Její kmen je zcela dutý a vejde se sem až 12 lidí. Strom dříve sloužil jako zvonice, tato rarita byla nedávno znovu obnovena. Lípa patří k nejstarším a nejmohutnějším stromům v kraji.

Praskolesy – památná lípa

Kmen je poměrně pravidelný, mohutný a dutý, dělí se ve dva terminály. Dutina je otevřena vysokou prasklinou až k zemi, kterou lze pohodlně vstoupit. Dutinou prorůstají adventivní kořeny, otvory nejsou zakryté.

Praskolesy – památná lípa

Strom podstoupil sanaci kolem roku 2000, bylo odstraněno veškeré odumřelé dřevo z dutiny a proveden redukční řez koruny.

Praskolesy – památná lípa

 

Druhá lípa je stará 300 let , je vysoká 29 metrů a obvod kmene je 440 cm.

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *