• Menu
  • Menu

Itálie 8 – Pevnost Belvedere di Lavarone

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Itálie » Itálie 8 – Pevnost Belvedere di Lavarone

Fort Gschwent (Bevedere)

Parkujeme na parkovišti u hlavní  silnice kousek od kempu Belvedere. Příjemnou procházkou pak pokračujeme směrem k pevnosti, která je odtud vzdálená necelý kilometr. Cesta je pohodlná, potkáváme i maminky s kočárkem. Celou cestu nás provázejí nádherné výhledy na zčásti zasněžené hory.

Belvedere di Lavarone

Pevnost Belvedere di Lavarone

Pevnost Belvedere di Lavarone je spolu s pevnostmi Campo di Luserna a pevností Busa Verle prvním opevňovacím pásmem na hranicích Italského království, které bránilo silnici směrem na náhorní planinu Asiago. Pevnosti  se nacházejí v nadmořské výšce 1000-1500m. Forty byly postaveny převážně z betonu a pro zvýšení odolnosti rozčleněny. Forty Gschwent a Sommo byly rozprostřeny velmi výrazně a představují na svou dobu mimořádně pokrokové řešení.

Belvedere di Lavarone

Pevnost Belvedere- Gschvent je z uváděných pevností nejzachovalejší. V pevnosti se nachází muzeum války.  Tuto uzavřenou, pancéřovou  pevnost najdete  u obce Lavarone. Stavba byla zahájena v roce 1909 a dokončena v roce 1912. Stavbu provedla rakousko-uherská říše. Pevnost byla využita v první světové válce, v období od roku 1915 – 1918. Součástí výzbroje pevnosti byly mimo jiné věžová houfniceM-09 3×10 cm a těžký kulomet M-7/12 /22x8mm/.

Belvedere di Lavarone

V pevnosti mohlo být až přes 200 mužů. Před pevností stojí kanóny ze Škodovky. Na planině, v horní části pevnosti podlaží jsou otvory pro optickou signalizaci, které je možné vidět i zevnitř.

Belvedere di Lavarone

Z kasáren projdete osvětlenými chodbami do všech interiérových a značně poničených  objektů.. Všechny tři dělostřelecké věže  jsou nahrazeny betonovými maketami, stejně jako pozorovací zvon na pravém pěchotním bloku. Velmi působivý je i příkop fortu s kaponiérou a levý pěchotní blok s níže umístěným postavením pro světlomet.

Belvedere di Lavarone

Otevírací doba

V červenci a srpnu otevřeno denně od 10 do 16 hodin, mimo sezónu denně kromě pondělí od 10 do 12 a od 14:30 do 18 hodin, prohlídka celého interiéru je možná i volně bez průvodce).

BelveBelvedere di Lavarone dere di Lavarone

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.