Guggenheimovo museum
Úzké uličky tvořené tradiční severošpanělskou architekturou, galerie a muzea umění, koncerty všech žánrů, fotbalové zápasy, pouliční trhy, malé obchůdky, restaurace a kavárničky se zahrádkami a výrazně teplejší počasí než u nás, to vše a mnohem víc může nabídnout Bilbao, město vystavěné v Biskajském zálivu na řece Nervión.
Do Bilbaa se s velkou pravděpodobností dostanete letadlem. Je to pro nás, Čechy, nejjednodušší a nejkratší způsob dopravy. Letiště se nachází jen několik kilometrů od města, se kterým je spojené pohodlnými autobusy. Lístek na autobus do centra můžete zakoupit u řidiče za pár eur. V létě jezdí autobusy každých 20 minut, v zimě pak jednou za půl hodiny. Hledejte autobusy společnosti Termibus. Do centra, kde mají hned několik zastávek, vás dovezou za 20 minut.
Pokud už jste ve Španělsku, nejspíš se do Bilbaa dostanete autobusem společnosti Alsa. V takovém případě přijedete na hlavní nádraží, které se nachází hned za fotbalovým stadionem na jihozápadě města. Nemusíte zoufat. I hlavní autobusové nádraží je situováno v docházkové vzdálenosti do cesntra.
Centrum Bilbaa se dá rozdělit do dvou hlavních částí – moderního a historického centra. Historické centrum je rozlohou výrazně menší než moderní centrum, které se rozprostírá od západně položeného fotbalového stadionu (Stade de football de San Mamés) vystavěného v roce 2013 architektem Césarem Azcáratem, přes náměstí Plaza Sagrado Corazón, městské parky, náměstí Plaza Moyúa a okolní ulice vyplněné obchodními domy až k řece. Ani moderní centrum není nijak rozlehlé, a tak pokud vám nevadí trochu té chůze, můžete Bilbao prozkoumávat pěšmo.
Nejzachovalejší barokní a gotické stavby se nachází okolo východní zákruty řeky Nervión v historickém centru města. Mezi největší skvosty patří barokní kostel Église San Nicolás (1756), který se nachází na neoklasicistním náměstí Plaza Nueva. Dále gotická katedrála Cathédrale de Santiago z 14. až 15. století, která své návštěvníky může nalákat na překrásný rajský dvůr a výstavu v sakristii (vstupné 2 eura). Zajímavou budovou je také nedaleko stojící barokní palác Palais de Yohn (La Bolsa) z 18. století. Za zmínku určitě stojí i eklektické stavby konce 19. a začátku 20. století, které tvoří pomyslný most mezi starým a novým centrem města. Na pobřeží promenádu tak patří divadlo Arriaga (Théatre Arriaga, 1890), knihovna Bibliothéqué de Bidebarrieta (1890) nebo krásná stavba železniční stanice Santander (1902).
Do oblasti okolo řeky patří i dále na východ stojící budova trhu, Marché de la Ribera (1930) a dva významné kostely: gotický kostel Sv. Antonína, Église San Antón (1433) a také gotický kostel Vtělení, Église de la Encarnación (16.-17. století).
Tou nejdůležitější stavbou okolo řeky se ale určitě stalo v roce 1997 Guggenheimovo museum. Budova organických tvarů, kterou navrhl architekt Frank Gehry, se během několika let stala hlavním a největším turistickým lákadlem města. Pokud se do Bilbaa někdy vypravíte, rozhodně byste si její návštěvu neměli nechat ujít.
Église San Antón
Přidat komentář