• Menu
  • Menu

Muzea v Bilbau

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Španělsko » Muzea v Bilbau

Guggenheimovo muzeum a Muzeum výtvarného umění

Hlavní a největší město Baskicka, Bilbao, se nachází v severním cípu Španělska. Až do roku 1997 bylo Bilbao známé v podstatě jen kvůli svému chemickému a stavebnímu průmyslu. Jeho historické centrum mělo nevalnou pověst a do některých míst se návštěvník raději nevydával.

Guggenheimovo muzeum

Bilbao a jeho nejslavnější stavba, Guggenheimovo muzeum, je jedním z nejlepších dokladů toho, jak je možné pomocí jedné jediné budovy změnit celý ráz města. Bilbao konce dvacátého století? Představte si to asi takto: kouř, smog, těžký loďařský průmysl, doky a ocelářské továrny. Místo, kde kanadsko-americký architekt Frank Gehry viděl něco, co ostatní architekti ne. Jeho vítěžný projekt, futuristickou zaoblenou stavbu, prý nakreslil do svého skicovacího bloku během první návštěvy za pár minut. Jednoduše ji tam v tom drsném a tvrdém prostředí viděl.

Guggenheimovo muzeum
Guggenheimovo muzeum

Obrovská budova, která vypadá spíš jako sochařské dílo, se každý den odráží v klidné hladině řeky Nervion. Titanové lesklé dlaždice, absence tradiční podoby střechy a křivky, které vypadají jako záměr mimozemské civilizace, jsou hlavními prvky tého inspirativní stavby. Budova je nejen velkým architektonickým úspěchem. Důležitá je i z hlediska sociálního, kulturního a turistického.

K návštěvě láká jak interiér tak exteriér. Okolo stavby se srocují davy turistů i místních. Nedaleký park společně s dětskými hřišti a promenádou okolo řeky vábí k návštěvě během polední pauzy nebo víkendu. Hlavně v odpoledních hodinách zde uvidíte převážně místní se svými dětmi, nebo i celé rodiny na pikniku.

Guggenheimovo muzeum
Guggenheimovo muzeum

Interiéry Guggenheimova muzea, skrývají výstavní sály se sbírkami umělců druhé poloviny 20. století. Pokud máte rádi umění, rozhodně byste si návštěvu prostor muzea neměli nechat ujít. Ke vstupence (pro dospělé 13 euro, pro studenty a seniory 7,50 euro) dostanete i sluchátka s audio průvodcem (bohužel pouze v hlavních mezinárodních jazycích). Dozvíte se tak nejen nejdůležitější informace o sbírkách, galeriích, umělcích a jednotlivých předmětech, ale i zajímavé informace o budově samotné a její historii.

Guggenheimovo muzeum
Guggenheimovo muzeum

Muzeum výtvarného umění

Guggenheimovo muzeum ovšem není jediné muzeum, které stojí za to v Bilbau navštívit. Jedním z dalších je Muzeum výtvarného umění na severozápadě města v ulici Museo Plaza 2. Jedná se o další zajímavou budovu, jejíž slávu s úspěchem zakrývá výše zmíněné muzeum.

Muzeum výtvarného umění se ale může pyšnit sbírkami, které si nezadají ani s mezinárodním Guggenheimovým muzeem. Obrazy a sochy umělců jakým byli například Lucas Cranach, F. Goya, P. Gauguin, F. Bacon, El Greco, Zurbarán nebo Ribera můžete obdivovat ve dvou patrech. Vstupné je také o něco levnější – dospělí 7euro, studenti a důchodci 5 euro. Pokud je vám navíc méně než 25 let a příjdete do muzea v neděli od 14:00, bude pro vás vstup zdarma.

Klára Skuhravá

Nadšení, vášeň a droga. Kdo jednou okusil, pochopí, jak snadné je koupit levnou letenku, zabalit batoh a vyrazit! Pocit naprosté svobody, boření hranic a mýtů...Otevřít svou mysl a se srdcem na dlani se rozběhnout. Cestováním žiji. V současné době i výlety na webu www.justwalkit.cz.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *