• Menu
  • Menu

Boží Dar a Klínovec dnes

Domů » Všechny destinace » Česká republika » Karlovarský kraj » Boží Dar a Klínovec dnes

Sněhová kalamita

4 dny strávené v Krušných horách v Loučné pod Klínovcem utekly rychleji než by jsme si přáli. Na neděli hlásí sněhovou kalamitu, vichr, sněhové jazyky a mordor. Ještě v sobotu večer se tomu smějeme a moc té předpovědi nevěříme. Už v noci ale začíná foukat a chumelit. Pohled z okna spíše připomíná začátek pohádkové zimy. Auta před penzionem začínají klouzat a chvílemi to nejde nahoru ani dolů, ale pořád žádná tragédie. Věci už máme sbalené a plánujeme si vyjet ještě na Boží Dar /kam je to jen pár kilometrů/ a těšíme se na výlet na běžkách i pěšky se psem.  Cesta k první sjezdovce je chvílemi hodně naklouzaná a místy zasypaná sněhem. Máme štěstí na šikovné řidiče a tak jedeme celkem bez problémů.

Zákaz na Boží Dar a Klínovec

U odbočky na Boží Dar a Klínovec stojí policie a nekompromisně nám oznamuje, že silnici zavřeli! /zprávy : Kvůli silnému větru a sněžení uzavřeli silničáři komunikaci druhé třídy z Božího Daru na Klínovec, kudy jezdí lyžaři. Silnice na vrchol je uzavřena také z druhé stany od Ústeckého kraje od bývalého hotelu Nástup….Prý se to tady děje dost často, hlavně o víkendech, často jsou také na vině neukáznění řidiči, kteří  blokují silnice.

Klínovec

 

Je tu dost zmatek, protože aut najíždí dost. Odstavíme auto a vymýšlíme jiný plán. Z hor se nám nechce. Podaří se nám zaparkovat na široké cestě, kde stojí řada aut. Potkáváme přátele, kteří také narychlo mění plán a jdou na běžky, Ajka s nimi. Já beru Doctora a jdu s nimi směrem na Selský les. Na běžkařskou stopu se psem nesmím a tak odbočuji  do Přírodní rezervace Horská louka u háje. Zdá se, že v napadaném sněhu je prošlápnutá  cestička. Počasí je velmi proměnlivé, chvíli bílá tma a chumelenice, vichr !

Přírodní rezervace Horská louka u Háje

V intervalech nevidíme na cestu, ale jinak je tu nádherně. Potkáváme u posedu 2 ženy, a bohužel  dál to  nejde, sněhu je moc a brodit se hlubokým sněhem nebo zabloudit se nám moc nechce, tak se pomalu vracíme na rozcestí, kde jsme se rozešli s běžkaři. Potkávám Ajku a Markétu, jdeme společně zpět k autu. Silnice je zledovatělá, fičí a zvedajíci se sněhové víry štípou do očí i do tváří a ač nerady, vracíme se do Prahy. Několik kilometrů směrem dolů od Klínovce jsou místa, kde je „bílá tma“ a  sněhové jazyky a protijedoucí auta nejsou vůbec vidět. Po 20. kilometrech už není po sněhu ani památky a cesta až na velký vítr je v pohodě.

Loučná pod Klínovcem

 

Přírodní rezervace  Horská louka u Háje

Horská louka u Háje byla vyhlášena přírodní rezervací 16.5.1994. Spadá sem plocha 18,6 ha přirozených horských luk a mokřadů s druhovým složením typickým pro vyšší polohy Krušnohoří .

Přírodní rezervace Horská louka u Háje

Krušné hory

Krušné hory (německy Erzgebirge) jsou geomorfologický celek a pohoří podél česko-německé hranice na severozápadě Čech a jihu Saska. Tvoří souvislé horské pásmo o délce 130 kilometrů a průměrné šířce čtyřicet kilometrů.

Klínovec
Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *