• Menu
  • Menu

Brandenburg an der Havel

Domů » Všechny destinace » Zahraničí » Evropa » Německo » Brandenburg an der Havel

Kostel sv. Kateřiny

První městský farní kostel byl poprvé zmíněn v roce 1217. Na  věži jsou patrné stopy  původního kostela s jednou lodi. V roce 1380 byla jednolodní stavba  přestavěna na trojlodní kostel s obdélníkovým půdorysem. Do roku 1395 stál na místě kostela sv. Kateřiny kamenný  kostel. Po roce 1395 následovala stavba severní kaple. Fáze přestavby byla dokončena v roce 1401 slavným architektem Heinrichem Brunsbergem ze Štětína. V tomto roce byl kostel vysvěcen sv. Kateřině, sv. Amalbergovi a sv. Mikuláši.

Brandenburg kostel sv. Kateřiny

Tato pozdně gotická cihlová architektura charakterizuje prostý exteriér rozdělený pouze kružbami a ozdobnými klenbami. Na východním štítu je dokončena loď. Věž byla přestavěna v roce 1494. Po jejím zhroucení byla  znovu postavena kolem roku 1582 .

Brandenburg kostel sv. Kateřiny

Interiér byl obnoven v roce 1842 a znovu v letech 1911-12, exteriér v letech 1864 – 1865. Během druhé světové války došlo k určitým škodám. Hlavní restrukturalizace proběhla od 70. let. V letech 1987 až 1992 byla dokončena rekonstrukce pozdně gotického barevného schématu, renovace věže a exteriéru v letech 1992 až 2004. Vnější stěny jsou vyrobeny z páleného materiálu , tvarovaných cihel a terakotových soch.

Brandenburg kostel sv. Kateřiny

Kostel má rozměry 73 x29 m. Výška kostela je 38 metrů. Samotná věž má pak výšku 72,5 metru.

Brandenburg an der Havel (Branibor nad Havolou) je německé město, jedno ze čtyř center Spolkové země Braniborsko. Je nejrozsáhlejším a třetím nejlidnatějším samostatným městem v Braniborsku. Více jak tisíciletá historie řadí město  k jedněm z  nejstarobylejších měst  této země.

 

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *