Zeppelinem/vzducholodí/ nad Bodamským jezerem
Vzducholodí se nelétá každý den, takže jsem se samozřejmě strašně moc těšila. Protože krom nějakých speciálních akcí, kdy vzducholoď přemístí např. do jedné z evropských metropolí (před pár lety i do Prahy), se dá Zeppelinem letět pouze v Německu, nezbývalo, než se vydat právě tam. Do začátku května je to možné i v Mnichově, později během roku už jen ve Friedrichshafenu ležícího u Bodamského jezera, které se rozprostírá na hranicích Německa, Rakouska a Švýcarska.
Mají tu dvě vzducholodě a jednu právě staví. Na světě jsou již jen tři další, a to v USA, ale tam se nepodnikají vyhlídkové lety. Do vzducholodě se vejde 14 osob + posádka. Vystoupá cca do 300 metrů a poté, co se dostane do své letové hladiny, se v ní všichni mohou pohybovat dle libosti. Jsou tam i dvě otvíratelná okénka na lepší focení. Pilotní část není nijak oddělena, takže je krásně vidět i na všechny „čudlíky“ před pilotem.
Na letišti jsme museli být hodinu předem, což se nám nepodařilo, ale nakonec nás nevyhodili, ani když jsme dorazili s půlhodinovým zpožděním. Dostali jsme bezpečnostní instrukce a pak nás již minibus dovezl na letištní plochu. Za chvíli se k nám začala snášet vzducholoď, která se vracela s klienty, kteří letěli před námi. V „cukuletu“ jsme se vyměnili a neočekávaně rychle se vznesli do vzduchu. V Zeppelinu jsou velká okna, takže výhled je naprosto úžasný.
Z Friedrichhafenu jsme letěli směrem do Meersburgu, nad ostrov Mainau a zpět; let trval cca 40 minut. Po přistání jsme každý dostali pamětní list a sklenku prosecca.
Meersburg
Plní dojmů jsme se autem vrátili do Meersburgu– moc hezkého historického městečka na břehu Bodamského jezera, odkud jezdí trajekt do Kostnice (každých 15 minut a cesta trvá čtvrt hodiny). V Meersburgu jsou dva hrady – starý ze 7. století a nový z 18. století. Jsou zde i dvě středověké brány, které jsou pozůstatky opevnění.
Ostrov Mainau
Poté, co jsme probrouzdali Meersburg, jsme se přesunuli trajektem a autem ke květinovému ostrovu Mainau. Mainau je soukromým ostrovem a zároveň zámeckým komplexem švédské rodiny Bernadottů, kteří umožňují přístup veřejnosti. Přešli jsme most a ocitli jsme se v zeleném ráji. Některé kytky již pomalu odkvétaly, ale jiné se teprve na květ připravovali, takže myslím, že ať sem člověk přijede v kteroukoli část roku, bude tady něco vidět. Hezký je i motýlí dům.
Kostnice
Protože ubytovaní jsme byli v Kostnici, čekala nás ještě odpolední procházka tímhle krásným městečkemna hranicích se Švýcarskem a místem, kde byl upálen Jan Hus. Na místě jeho upálení na bývalém popravišti stojí tzv. Husův kámen (Hussenstein). Na velkém balvanu je jméno Jana Husa s datem jeho upálení. Na druhé straně kamene je pro změnu jméno Jeronýma Pražského, který tu skončil stejnou smrtí o rok později. V historickém centru města je tzv. Husův domu (Hus Haus), v němž byl tento český kazatel a reformátor na počátku svého pobytu v Kostnici ubytován. Dnes je zde muzeum. Historickému centru města dominuje především románsko-gotická katedrála Műnster.
Přidat komentář