• Menu
  • Menu

Brložec

Štědrá – Brložec

Brložec, část obce Štědrá, ves se nachází  na jv. svahu kopce Homolka (713m) v Tepelské vrchovině,  6 km východně od Toužimi. Písemná zmínka o obci spadá do druhé poloviny 14. století, kdy patřila vladykům z Brložce, kteří sídlili na zdejší tvrzi, později se majitelé střídali.

Brložec
Brložec

Zaniklý barokní zámeček 

Po rocce 1626 byla ves připojena k toužimskému panství a zůstala při něm až do 20. století. Račínové si tu asi koncem 15. století vystavěli novou tvrz s poplužním dvorem, po roce 1623 využívanou jen k hospodářským a obytným účelům. Bádenská markraběnka Marie Alžběta Eleonora dala tvrz po r. 1788 přestavět na pozdně barokní zámek. Dnes připomíná zaniklý zámek již jen několik fragmentů obvodových zdí a zasypané sklepy v zarostlém svahu nade dvorem. V roce 1827 zahájila poblíž vsi provoz sklárna.

Lidová architektura

Protáhlá náves s rybníkem, na kraji stojí kostel sv. archanděla Michaela. Ve vsi najdete ukázku lidové architektury z 1. poloviny 19. století v klasickém provedení.

Brložec
Brložec

V Brložci na statku svého švagra pobýval ve 20. a 30. letech 20. stol. spisovatel Karel Čapek.

Část textu : Encyklopedie – Petr David a Vladimír Soukup

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *