• Menu
  • Menu

Brtnické ledopády

Výlet za ledovou krásou

Pozoruhodné ledové útvary najdete na území národního parku České Švýcarsko. Letošní zima přímo vybízí k romantické procházce do pískovcových skal. Na procházku jsme se vydali  /a s námi další desítky turistů / z obce Brtníky.

Brtnické ledopády
Brtnické ledopády

Oblíbená turistická trasa nás vede roklemi, mezi skalami a borovicovými porosty, na chvíli odpočíváme na Soví vyhlídce, kde se kocháme krásou prvního z ledopádů, který se jmenuje  Opona. Pokračujeme dále k Velkému pruskému táboru, tady je skalní převis bez ledopádů. Vyšlapeme ještě na vyhlídku Brtnického hrádku, sem je cesta trochu těžší,  a pak už jdeme po zelené značce údolím ledopádů proti proudu  Vlčího potoka. Postupně  s úžasem hledíme na další výtvory přírody u ledopádů se jmény: Betlém, Varhany, Velký sloup a dalších malý a bezejmenných ledopádů.

Brtnické ledopády
Brtnické ledopády

Jeskyně víl

Moc se nám líbila jeskyňka s pohádkovým názvem Jeskyně víl. Tady pak nádherná ledová výzdoba. Mezi ledovými rampouchy roztodivných tvarů, kde plápolaly svíce, které sem dali asi někteří návštěvníci. Jeskyně víl je pískovcový skalní převis s podzemními prostory. Celková trasa, kterou jsme si vybrali my, byla dlouhá  asi 13 km. Jsme zmrzlí, jak ty rampouchy v ledopádu,  a těšíme se na svařáček.

Jeskyně víl - Brtnické ledopády
Jeskyně víl – Brtnické ledopády

Ledopádová stovka

10-12.2.2017 se zde pojede již 57. ročník Ledopádové stovky.

Trasa, která měří 103 km, vede částečně po území národního parku České Švýcarsko, CHKO Labské pískovce a CHKO Lužické hory. Na území národního parku nebude trasa v terénu doznačena !!!
Je nutné se spoléhat pouze na turistické značení a šipky národního parku k ledopádům. Trať vede skalním terénem, jenž je v zimním období velice náročný, není vhodná pro lidi trpící závratí a strachem z výšek. V některých úsecích je nutná zvýšená opatrnost a plná koncentrace.

VELKÝ PRUSKÝ TÁBOR
VELKÝ PRUSKÝ TÁBOR

DOPORUČENÁ VÝBAVA: reflexní prvky – povinné podle silniční vyhlášky, nesmeky nebo boty s hroty, dostatečné množství teplého oblečení, turistická mapa oblasti a turistická GPS s nahranou trasou, dostatečné množství hotovosti v českých korunách , kvalitní čelovka a větší množství náhradních baterii(v mrazu se kapacita baterii značně snižuje !!!) , lékárnička

Andy

Ve 12. letech mě rodiče poslali samotnou do Kanady a USA. Poznamenalo mě to a tak jsem asi cestovatel. Hodně jsem od té doby viděla a poznala a hodně ještě poznat chci.Tak uvidíme !

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *