• České Švýcarsko

  od • 4.11.2016 • Ústecký kraj • Štítky: , , , , , 0 komentářů

  Zobrazit v mapě

  Pravčická brána

  Už při vyslovení České Švýcarsko, se mnohým vybaví romantická krajina a jedno z nejkrásnějších míst nejenom u nás, ale ve střední Evropě. Labyrint pískovcových skal a na ně vázaný biotop při česko-německé hranici v severní  části Ústeckého kraje mezi Děčínem, Tisou a Českou Kamenicí. České Švýcarsko je jedním ze čtyř Národní parků, které v České republice máme. Park byl vyhlášen v roce 2000, plocha  NP je 79 km2. Ze severu, jihu a západu obepíná NP České Švýcarsko  CHKO Labské pískovce, na park také plynule navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sachsische Schweiz), vyhlášená  v r.1990, který se rozprostírá na území o rozloze 93 km2. Tvoří jej dvě oddělené části na pravém břehu Labe, tzv. Přední a Zadní Saské Švýcarsko. Na východě NP jsou Lužické hory.

  Ćeské Švýcarsko - foto Dahye Yoon

  Ćeské Švýcarsko – foto Dahye Yoon

  K přírodovědecky nejhodnotnějším lokalitám patří přírodní rezervace Růžák, národní přírodní památka Pravčická brána, přírodní rezervace Ponova louka a Babylon a přírodní památka Nad Dolským Mlýnem.

  Ćeské Švýcarsko - Pravčická brána, foto Dahye Yoon

  Ćeské Švýcarsko – Pravčická brána, foto Dahye Yoon

  K turisticky nejatraktivnějším místům pak určitě patří Pravčická brána a soutěsky Kamenice, vyhlídky u Jetřichovic, údolí Křinice, Růžovský vrch a další.

  Jestli je podzim v Českém Švýcarsku nejkrásnější, to musíte už posoudit sami.

  Foto: Dahye Yoon, jihokorejská obdivovatelka Českého Švýcarska

  Ćeské Švýcarsko - Malý Pravčický kužel, foto Dahye Yoon

  Ćeské Švýcarsko – Malý Pravčický kužel, foto Dahye Yoon

   

   

   

   

   

  Jana Schlitzová

  O

  Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

  https://www.kamsevydat.cz

  Napsat komentář

  Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *