• Menu
  • Menu

Bubovické vodopády

Jdeme naučnou stezkou státní  přírodní rezervací Karlštejn. Bubovické vodopády nejsou velké , ale  jsou dekorativním a určitě snovým místem pro návštěvníky  , kteří zavítají k Bubovickému potoku . Naše jarní návštěva tohoto místa nás obdarovala škálou bílých , fialových kvítků a rozsvítila pod vzrostlými stromy teprve se probouzející jarní přírodu. Díky brzké jarní návštěvě jsme měli i štěstí, že  potok i vodopády  měly dostatek vody .

Bubovické vodopády

Vznik vodopádů  –  odolnějšímu  souvrství vápenců lépe vzdorovala činnosti povrchových vod a Bubovický potok na několika místech překonává skálu  a protéká  skalními stupni a na povrchu tvoří několik malých  vodopádů. Geologickým podkladem je pěnovec ( travertin) na devonském vápenci. Najdete zde i malou jeskyňku , která je na levé straně potoka a je důkazem krasových pochodů. Nejvyšší z vodopádů  dosahuje výšky 2 metry . V zimním  a mrazivém počasí tvoří vodopády krásné ledové útvary a jsou mohutnější. Naopak při suchém počasí   může být  potok během roku vyschlý.

Louka pod Kubrychtovou boudou v létě láká různé druhy motýlů.  Můžeme jmenovat perleťovce stříbropáska, batolce duhového babočku paví oko , babočku admirála a další. Je zde i spousty zajímavých porostů například nápadného a jedovatého oměje vlčího moru , samorostlíku klasnatého , stélky játrovky porostnice mnohotvaré.

Bubovické vodopády

Bubovické vodopády najdete nedaleko (asi 2,5km) od obce Srbsko. Po žluté turistické značce dojdete ke Kubrychtově boudě a odsud dál jdete po červené. Terén je trochu divočejší .

Jana Schlitzová

Má první cesta za hranice byla do NDR, tady jsem poprvé spatřila moře. Následovaly Maďarsko, Jugoslávie, Bulharsko. Když se otevřely hranice, stačila na několik let Evropa, to už byly cesty s dětmi. Od chvíle, kdy jsme poprvé s dětmi navštívili Asii, je poznávání, psaní a fotografování mým druhým zaměstnáním a stále mě to baví. Nádherná místa a zákoutí naší země, krásné České republiky, teprve objevuji a mám co dohánět.

Zobrazit články

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *


komentářů